Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nelerdir? | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nelerdir?

12.12.2016
266

Zorunlu trafik sigortası her zaman için araç kullanan kişilerin öncelikli konularından bir tanesi oluyor. Normal trafik sigortasını birçok bilinçli kullanıcı biliyor ve kullanıyor fakat zorunlu trafik sigortası konusunda durum bundan farklı…

Aslında bu tuhaf bir durum çünkü öncelikle zorunlu sigortanın bilinmesi ve kullanılması gerekir. Bu yazımızda, zorunlu trafik sigortasının kapsamından ve detaylarından bahsedeceğiz. Bu sayede zorunlu trafik sigortasının kapsamına dair aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak. Makalemizi sonuna kadar okumak suretiyle siz de zorunlu trafik sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Yazımıza zorunlu trafik sigortası nedir sorusunun cevabını vererek başlayacağız. Bu sorunun cevabı önem taşıyor çünkü zorunlu trafik sigortasının kapsamına geçmeden önce, bu sigortanın ne olduğunu bilmemiz gerekir. Zorunlu trafik sigortası adından da kolayca anlaşılabileceği üzere isteğe bağlı olmayan, zorunlu olan bir sigortadır. Yaptırılması mecburi olan bu sigorta, trafiğe çıkan her araç için aktif olarak yaptırılmalıdır.

Türkiye’de trafiğe çıkan her araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır. Bu sigortanın yaptırılmaması durumunda ve bu durumun anlaşılması durumunda ağır maddi cezalar sürücüleri bekliyor olacaktır. Araç sahibiyseniz ve ağır cezalara maruz kalmak istemiyorsanız, bu sigortayı mutlaka yaptırmalısınız. Çünkü karşılaşabileceğiniz cezaların boyutunu tahmin bile edemezsiniz.

Trafik Sigortası Olmamasının Zararları

O kadar ki bazen bu cezaların boyutları trafikten men edilmeye kadar ulaşabiliyor. Cezalar bununla da kalmıyor. Men edilen aracınızın ödemesini de yapmak zorunda kalıyorsunuz. Zorunlu trafik sigortaları diğer ülkelere de uygulanan sigortalardır. Diğer ülkelerde de bu sigortaların en az ülkemizdeki gibi ağır cezaları vardır.

Yapılması zorunlu olan bu sigortalara ülkemizde sürücüler ne yazık ki o kadar değer vermiyor. Oysa trafik sigortası zorunlu ya da isteğe bağlı olarak yapılıyor olsun, her durumda kişiler kazançlı çıkacaktır. Herhangi bir trafik kazasında mağdur olmanız durumunda, bu sigortalar devreye girer ve mağduriyetinizi giderir. Bu amaçlarla oluşturulan bu sigortalar, sürücüleri korumayı amaçlar. Herhangi bir kaza durumunda mağduriyetinizin giderilmesi, ancak bu sigortalara kayıt olmanız durumunda mümkün olur. Eğer herhangi bir sigortanız yoksa, en ufak kazalardan bile çok zararlı çıkabilirsiniz.

 

Ceza ve Masraf Ödememek İçin Sigorta Şart!

Suçsuz olduğunuz halde ceza ve masraf ödemek zorunda kalmamak için bir an önce zorunlu trafik sigortası yaptırmalısınız. Bu noktada aslında zorunlu sigortanın kullanım alanı tam anlamıyla ortaya çıkıyor. Sürücülerin trafikte bulundukları süre boyunca en ufak bir mağduriyet bile yaşamaması için bu sigorta çok önemli bir görevi yerine getirir. Bu sigortadan yararlanmak suretiyle trafikte çok daha sağlıklı bir sürücülük hayatı geçirebilirsiniz. Bu sigortadan yararlanmazsanız, geçireceğiniz sürücülük hayatı sürekli korku ve tereddüt içerisinde olacaktır. Herhangi bir kazanın yaşanması ile bu korku ve tereddüt büyük ve ağır cezalara dönüşecektir.

Trafik Sigortası Kuralları Nelerdir?

Zorunlu olan trafik sigortası dediğimizde trafik sigortalarının zorunlu veya isteğe bağlı olduğunu anlıyoruz. Bu iki sigorta da suçsuz kişinin cebinden para çıkmaması için etkilidir. Aslında iki sigorta arasında herhangi bir fark bulunmaz. Ancak zorunlu sigorta, devletlerin sürücülere zorunlu olarak yaptırdığı sigortalardır. Bu sigortaların amacı trafiğin daha sağlıklı işlemesini sağlamaktır. İsteğe bağlı trafik sigortası ise sürücülerin kendi istekleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri sigortadır.

Bu sigortayı yaptırmamanın herhangi bir yaptırımı yoktur. Ancak bu sigortayı yaptıran kişiler trafikte çok daha güvenli bir şekilde seyahat ederler. Yaşanabilecek olası kazalar esnasında da sigortalı sürücüler her zaman kazayı en az zararla atlatırlar ve hatta sigortanın durumuna göre kazayı zararsız bile atlatabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları

Bu trafik sigortasının teminatları zorunlu trafik sigortası teminatları olarak bilinir. Bu teminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından standart olarak belirlenir. Dolayısıyla bu belirlenen teminatlar sigorta şirketlerinin değişiklik yapabileceği teminatlardan değildir. Sadece belirlenen fiyatlar ile ödeme şekilleri şirketlere göre değişebilir. Bu değişime izin verilmiştir. Genel teminatlar her zaman kazanın durumuna göre şekil alır ve suçsuz kişiyi korur. Sigortalı kişi suçsuz ise sigorta şirketinin de yardımıyla kazayı sorunsuz bir şekilde atlatır. Elbette bu süreç sigortanın limitleri de söz sahibi olacaktır. Ancak bu limitler, sigorta zorunlu da olsa, isteğe bağlı da olsa, oldukça yüksektir ve birçok noktada yeterli gelecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.