Evim Güzel Evim

Uyku Bozukluğunun ve Çaresi Nedir?

22.03.2019
362

Uyku Bozukluğu ve Çareleri

Fiziksel ve zihinsel yorgunluklarımızı gidermenin tek yolu düzenli ve sağlıklı bir uyku olduğuna göre, iyi bir uyku için dikkat etmemiz gerekenleri şöyle bir sıralayalım.
Mümkün olduğunca aynı saatte uyuyup aynı saatlerde kalkmaya çalışın.
Yatağa gitmeden önce ılık bir banyo yapın.
Ilık bir süt veya taze yoğurt uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.
Yemek saatleriniz düzenli olsun,.
Yatmadan önce ağır yemek yemeyin. Aç uyumaktansa hafif bir şeyler yiyin.
Ağır yemek yada tıka basa yemek sizi uykunuzda rahatsız edecektir. Kabuslar görmenize bile neden olacaktır.
Gazlı içecekler, kahve, çay, gibi içecekler uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.
Alkol alındığında ilk etapta uykuya dalmanız kolaylaşabilir ama fazla miktarda alınan alkol zamanla bunu da yapmayacaktır uykularınızın kalitesini bozacaktır.
Uyku hayvan ve insanlarda gece güneşin batışına göre programlanmıştır. Yani en kaliteli uykuyu gece uyuyabileceğinizden gündüzleri uyumamaya çalışın.
Yatak odanızın perdelerini daha koyu renklerden seçmeye çalışın.
Televizyon karşısında gün boyu uyuklamayın. Televizyonu oturarak izlemeye çalışın.
Yatak odanızın ses yalıtımına dikkat edin.
İşyerinizde ve evde gerginlikten uzak durmaya çalışın. Stres uykusuzluğun en büyük nedeni.
Dönem dönem yaşanan huzursuzluklar ve uykusuzluklarınızda hemen antidepresanlara yönelmeyin.
Arkadaş, eş, dosttan alınan uyku ilaçlarına yönelmeyin.
Az miktardaki uykunuzu bir sorun haline getirip takıntı yapmayın.
Uykusuzluk Ve Cinsel Yaşam
Uyku, yemek yemek, su içmek, soluk almak, gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesi uyku yoluyla olur.
Uzmanlar horlama ve ‘uyku apne sendromu’ adı verilen uykuda nefes almanın kısa aralıklarla kesilmesi durumlarında cinsel işlev bozukluklarının oluşabileceğini söylüyorlar. Cinsel sorunların da takıntı haline dönüştürülmesinin kişide uykusuzluk nedeni olabilir. Kişi takıntı haline dönüştürmediğini düşünse bile cinsel sorunlar, kendini farkettirmeden zihni meşgul eder.
Uykudan hemen önceki zamanda daha da büyüyen bu takıntılı düşünce, kendini dışarı vurur ve uykuyu olumsuz yönde etkiler.
Yaş ilerledikçe insanlar hareketsizleşir, az yorulur, çünkü iş hayatından da çekilmiştir, dolayısıyla uyku saatleri de değişmiştir çocukların da içinde bulunduğu o kalabalık ortam yerini sessiz sakin ve yalnız bir ortama dönüşmüştür. Yaş ilerledikçe şeker hastalığı, tansiyon, kolesterol yüksekliği ve alınan ilaçlardan dolayı cinsel fonksiyonlarda azalma oluyor. Tüm bu sorunlar birleştiğinde ilerleyen yaşla birlikte uykusuzluk ve beraberinde cinsel işlevlerde bozulmalar görülüyor.
Yaş ilerledikçe daha fazla uyuma eğilimi de cinsel fonksiyonlarda dolaylı olarak bozulmalara yol açabilir. Fazla uyuyunca vücut stres hormonu olan kortizonu fazla salgılar. Kortizon salgısı artışı kilo artışına neden olur, vücut ağırlaşır, hareketler zorlaşır. Kişi daha çok tembelleşir. Fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarla birlikte cinsel fonksiyonlar da olumsuz yönde etkilenir.

Ahmet Maranki: Uyku Bozukluğu Çaresi

Uyku bozukluğu, Bir çok insanın yaşadığı önemli problemlerden biridir. Uyku bozukluğu kişiyi psikolojik yönden büyük ölçüde etkilemektedir. Kendimden örnek verecek olursam, 3-5 gün uyku problemi yaşadım diye davranışlarım değişti, agresifleştim, olaylar karşısında rahat karar veremiyordum.
Bu sorunu yani, uykusuzluk çeken herkesi ilgilendiren bu yazımda, Ahmet Maranki hocadan uykusuzluk için formülleri sizinle paylaşmaya çalışacağım.
Ahmet Maranki Uyku Bozukluğu
**50 gram kimyon, 50 gram su yoncası, 50 gram nane ve 50 gram kedi otu kökü karıştırılır. Bu karışımdan 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı ilave edilir. 10 dakika demlenmesi beklenen bu karışımdan sabah ve gece yatarken yarımşar su bardağı içilir.
** 1 su bardağı süt ile 1 su bardağı yoğurt karıştırılır. 10 dakika bekletilip yatmadan önce yenir.
** 1 çay bardağı kaynar suyun içersine 1 çay kaşığı rezeneyi toz haline getirip ilave ediniz. 10 dakika bekletip, şekerle tatlandırarak içilir.
** Oğul otu, alıç çiçeği yaprağı ve meyveleri, karabaş otu, lavanta çiçeği, marul, fesleğen ve söğüt yaprağı karıştırılır. Bu karışımdan 1 çay kaşığı alınarak 1 su bardağı kaynar suyun içerisine ilave edilir. 10 dakika demlenir. Günde 2-3 bardak bu karışımdan içilir.
** 1 bardak su içerisine 10-15 gram ıhlamur konulup, 10-15 dakika demlenir. Gece yatmadan önce içilir.
** Havuç sapı ve kereviz sapının suyu karıştırılarak içilir.
Kaynak:
Prof. Dr. Ahmet Maranki

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.