Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Televizyonun Çocuklar İçin Tehlikeleri

09.06.2017
177

21. Yüzyılda artık teknolojisiz bir hayat düşünemez hale geldik. Televizyon,cep telefonu ve tabletler artık olmazsa olmazlarımız arasına girdi. Peki teknolojiyi nereye kadar kullanmalıyız? Teknolojinin ne kadarı yararlı ne kadarı zararldır? Çocuklarımıza teknolojinin nimetlerinden faydalanmalarını sağlarken zararlarından nasıl koruyabiliriz?

Arka arkası gelebilecek bir çok sorudan televizyon ve çocuklarımıza olan etkilerini konu alacağız bugün.  Televizyonlar artık vazgeçilmezimiz bunu kimse inkar edemez televizyonsuz bir hayatı da kimse düşünemez sanırım. Peki bilgi kaynakları olan televizyonun zararlarından korunmak için neler yapmalıyız? Çocuklarımız günde ne kadar televizyon izlemeli. Bu sorulara cevap vermeye çalışacağız..

Yapılan araştırmalara göre 6 yaş altı çocuklar günde ortlama 2 saatini televizyon karşısında geçiriyor bu süre 8-18 yaş arası için 4 saate çıkıyor. Bu yaş aralığında 4 saatin yanında yaklaşık 2 saatte tablet,bilgisayar gibi diğer cihazların karşısında vakit harcıyor.

Amerikan Pediatri Akademisi 0-2 yaş arasında hiçbir şekilde televizyon izlememesi gerektiğinibelirtiyor. Bunun en büyük nedeni beyin gelişiminde ilk 2 yılın en kritik dönemdir. Bu dönemde sağlıklı gelişim için bu tür teknolojik aygıtlardansa anne baba ile birlikte çeşitli aktiviteler ile sağlıklı sosyal gelişim sağlanabilir. Yaş ilerledikçe bu aktivitelere ödev yapma arkadaşlar ile oynama eklenerek sosyal gelişim arttırılabilir.
Diğer yandan televizyon karşısında çok vakit geçiren çocuklarda aşağıdaki gibi sorunlar artabilir.

  1. Televizyon karşısında 4 saatten fazla vakit geçiren çocuklar obez olma tehlikeleri artabilir.
  2. Ayrıca televizyondaki şiddet eylemleri çocukların daha saldırgan olması ve herşeyden korkar hale gelebili

Sıfır televizyon en köklü çözüm olduğu düşünülsede eğitici oyunlar,eğitici programlar gibi programların günde 1 saat seyredilmesi çocuklarımız için faydalı olabilir diye düşünüyorum

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.