Evim Güzel Evim

Samuel Morse Kimdir – Samuel Morse Hayatı Hakkında Bilgi

24.03.2019
373

Samuel Morse Kimdir?

27 Nisan 1791 tarihinde doğan 1872 de ölen Samuel Morse Amerikalı büyük bilim adamı ve iyi bir ressamdır. Günlerden bir gün Otobüste yolculuk yapan Samuel Morse yanına oturan bir kişinin kendine elektronik mıknatıstan söz etmesinden etkilenerek, Elektro Mıknatıslı telgraf geliştirme kararı almıştır. Çalışmalara son sürat başlayan Samuel Morse, Elektro Mıknatıslı telgraf projesini tamamlamıştır. Elektro mıknatıslı telgrafın ucunda yer alan kalem, ilk başlarda düzensiz saçma sapan zigzaglar çiziyordu. Daha sonra Samuel Morse ve Vail bu elektro mıknatıslı telgrafı geliştirmek için çalışmalara başladılar. En sonunda elektro mıknatıslı telgrafın kalemi düzenli çizgi ve noktalar oluşturuyordu. Bu düzenli çizgi ve kodlamalar Mors tarafından kodlanarak bir alfabe haline getirildi. Bu alfabenin adı Mors alfabesi, MORS alfabesiydi.
Günümüzde kullanılan Mors Alfabesi Samuel Mors gibi büyük bir bilim adamının eseridir.

Samuel Morse logosu
Google amca dün gece 24.00 itibariyle logosunu değişmişti. Logoya ilk baktığımda hiç bir şey anlamadım. Kendi kendime acaba benim tarayıcımda bir problem mi var da bu google logosu böyle görünüyor diye sordum. Daha sonra logonun üstüne tıklayınca, Samuel Morse aramasıyla karşılaştım. Gecenin 3 ünde Samuel Morse’ nin kim olduğunu hatırlayamadım.
Hemen ilk karşıma çıkan site olarak wikipedia ya girdim baktım. Samuel Morse Amerikalı ressam, ressamlığının yanında büyük bir bilim adamıymış. (Yanlış mı söyledim ne bilim adamlığının yanında büyük bir ressam diyecektim). Samuel Morse hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Peki Morse amca bilime ne katkı sağladı da google logosunu değişti veya 27 nisan tarihinde neden böyle garip bir logo koydu.
Morse amca, mors alfabesini bulan bir bilim adamıdır. ve 27 nisan 1791 yılında hayata gözlerini açmış. Google da Samuel Morse’ un doğum gününü kutlamak amacıyla anasayfasına aşağıdaki logoyu koyuvermiş.
İyi ki doğdun Mors Amca

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.