SON DAKİKA

Evim Güzel Evim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu ardından kritik açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu ardından kritik açıklamalar
Bu haber 24 Haziran 2021 - 0:16 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu ardından kritik açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu ardından kritik açıklamalar Bilim Kurul, corona virüsü gündemiyle kritik bir toplantı gerçekleştirdi. 1 Temmuz’da başlayacak olan tam normalleşme, sahip olunan aşı stoğu ve aşılamada geçilecek yeni kategorilerin ele alındığı toplantı ardından Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Cuma gününden itibaren 18 yaş üzerine aşı yapılacağını dile getiren Bakan Koca, Delta varyantının 16 ilde görüldüğünü belirtti. Bu illeri ve sayıları aktaran Koca, maskelerin ne vakit kalkacağı sorusuna da yanıt verdi.

Corona virüsüyle mücadele sürerken Bilim Kurulu kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi. 1 Temmuz’da başlayacak olan tam normalleşme ve corona virüsü aşısının ele alındığı toplantı ardından Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde;*Corona virüsü küresel salgını yanında çoğu zorluğu getirdi. Bu hali 4 seksiyon halinda ele alabiliriz. Salgın hastalık ülkemize ulaşmada evvelce ilk dönemi, artık salgına hazırlık, karantina ve önlemlerin neler olabileceğiyle alakalı dönemdi.
*Bu aşamada aldığımız tedbirler 3 ay kazandırdı bize. İkinci seksiyon ise tanımadığımız bu düşmandan nasıl korunacağımızı öğrenmekle uğraşma dönemiydi.
*Bu dönemde salgın idaresi ve çalışma rehberleriyle salgın döneminde denetimli sosyal hayatın nasıl olabileceğine odaklandık. Bu dönemde dijital altyapımız çok süratli netice almamızı sağladı.
*Dördüncü seksiyon ise aşılama programımızın başladığı, salgının gerileyip insanlığın ve bilimin kazanmaya başladığı aşama. Şu an bu aşamadayız ve salgının kısa sürede biteceğine inancım tam.

50 BİN İNSANIMIZI KAYBETTİK

*Sizlere üçüncü bölgede yaşadıklarımızın neticelerinde birtakım misaller vereceğim. Salgın süresince salgından aşağı yukarı 50 bin insanımızı kaybettik. Salgın nedeniyle ertelenen sıhhat hizmetleri nedeniyle hayat sürdüğümüz kayıp ise bundan çok daha büyük.
*Örneğin, kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 56 azalmasına karşın kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10’dan çok artış gösterdi.
*Bu halin asli nedeni salgın döneminde sıhhat hizmetine ulaşımın yavaşlaması ya da salgın dışındaki sebeplerden hastanelere gitmekten imtina edilmesidir.

GELECEK 3 YILA İŞARET ETTİ

* Covid-19 ölümlerini DSÖ’nün teşhis ettiği kıstaslara göre teşhis edip 50 bin kaybımız var derken en az bir bu kadar vatandaşımızı daha kaybettik.
* Bugün küresel ölçekte en az 3.9 milyon insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti fakat doğrulanmamış vakalar ve dolaylı nedenlerle 10 milyonun üstünde ölüm de Covid-19 ve onun yıkıcı tesiri bulunduğu değerlendiriliyor.
* Gelecek 3 sene süresince hastalığı geçirmiş şahıslarda ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı teşhis edilemese de sahip olunan ölümlerin 3-4 katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir.
* Hastalığı geçirdikten ve tamamıyla iyileştikten 45 gün ardından yaşanan ölüm olaylarını incelediğimizde bilhassa 65 yaş üzeri takımda vefat sasenearının 2 kattan çok arttığını teşhis ettik.

ATEŞ KARA AÇIKLAMA YAPTI

Corona aşısının yan tesiriyle alakalı açıklamalarda teşhis edilen Bilim Kurulu delegesi Prof. Dr. Ateş Kara şu şekilde konuştu:
* Ülkemizde aşının yan tesiri çok yakın takip ediliyor. Aşı ardından istenmeyen tesir izlem sistemi yardımıyla bu bulgular toplanarak değerlendiriliyor. Aşılardan sonra gördüğümüz yan tesiri şu şekilde söylememiz lazım; bir tanesi aşının yapıldığı yerdeki yan tesirler, şişlik, kızarıklık, ağrı gibi.
* Her iki türdeki aşının yan tesiri de 24 saatten çok uzun sürmüyor. 100 şahıstan 8’inde 2 gün kadar kolda ağrının devam ettiğini görüyoruz. Bütün bedeni tesirleyen yorgunluk, halsizlik gibi tesirler de görülebiliyor.
* Aşı olanların yüzde 10 ila 15’inde görülen tesirler bunlar. Bunların hiçbiri kalıcı değil. Bu tesirler arasında baş ağrısı, çok seyrek 3 gün kadar sürüyor.

PROF. DR. SERHAT ÜNAL AŞIDAKİ GELİŞMELERİ AKTARDI

*Önceki çalışmayla alakalı kısa bilgi vermek isterim. Eylül 2020 tarihinde bu salondan duyurduğumuz şekilde Türkiye Sinovac aşının faz 3 işlevini gerçekleştirmesine başlamıştı. Türkiye’de acil kullanım onayı yardımıyla başladı. Takiben bitirilen çalışma neticelandırıldı. Bu çalışma memnuniyetle belirtiyorum ki, beklendiği şekilde dünyanın mühim dergilerinde yayına kabul edildi.
*Şu zamanlarda de kendi yerli aşımızın faz 3 çalışmalarıyla uğraşıyoruz. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde preklinik çalışmaları tamamlandıktan sonra faz 1 ve faz 2 diye tanımladığımız erken çalışmaları başarı ile tamamlandı.
*30 Nisan’da çalışmalar bittikten itibaren faz 3 aşı çalışması yürüten ekibe devroldu. Bununla alakalı hazırlıklarımızı bitirdik. Dün hepinizin tanık bulunduğu gibi Sayın Cumhurdiğernımızın isimlendirmesiyle Turkovac çalışması başlatıldı. Umarım çok başarılı çalışma olacak. Hep birlikte göreceğiz.

18 YAŞ AŞILAMA BAŞLIYOR

Açıklama ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, 18 yaş üstü aşılamayla alakalı şu ifadeleri kullandı;
* Biz bilhassa şu dönemde süratle 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar erken sağlamış olabileceğimizi ve ülkemize girme olsılığı olan mutasyonlara da erken dönemde bir çözüm olacağına inanıyoruz.
* Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan tüm vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cumadan itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes randevu alabilir olacak.
* Bizim hedefimiz 18 yaş üstü aşılanabilir olma hali olan, artık hastalığı geçirenleri düşündüğümüzde 55 milyona yakın vatandaşımız bulunduğunu, 55 milyona yakın vatandaşımızı da Kurban Bayramı’na kadar en az yüzde 70’inin en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz.

DELTA VARYANTINDA SON DURUM

* Delta varyantıyla alakalı ülkemizde şu ana kadar 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı. Ağırlıklı olarak İstanbul’da görüldü.
* 134 olayın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü.
* Çok ciddi bir miktarın olmadığını biliyoruz ama her geride bıraktığımız gün artabileceğinden kaygı ediyoruz. Aşıların bu varyanta da tesirli bulunduğunu biliyoruz. 2 dozla Delta varyantına daha kuvvetli tesirnin bulunduğunu da biliyoruz.

AŞILAMADA SON DURUM

* Şu ana kadar bize Sinovac aşısının 100 milyon dozu gelmesi gerekiyordu, en geç nisan sonunda. Şu ana kadar gelen aşı miktarı 34 milyon.
* BioNTech 4.5 milyon gelmişti mart sonuna kadar. Devamında, haziranda 30 milyon doz aşının gelmesi şeklinde sözleşme yapmıştık, eylül sonuyla 120 milyon. Bu 30 milyondan 20 milyon aşı şu ana kadar gelmiş oldu.
* pazartesi ve salı 5 milyon daha gelmiş olacak. Belki 30 milyona neticelanmış olması temmuzun ilk 3-4 günü amacıylade olabilir.
* Uğur Hoca da bu noktada titizlikte üstünde durmaya gayret ediyor. 30 milyonun tamamlandıktan sonra ülkemize gelişinin daha iyi olabileceğini, ben başta olmak üzere sorumuzun aşı olacağını, aşı gündeminden çıkmak amacıyla 30 milyon aşıdan sonra daha çok üretim ve ar-ge olmak üzere diğer hususları bahsetmek üzere sıhhatli olacağını söyledim. Kendileri de galiba bayramdan sonra gelmiş olacak. Sputnik’ten de 400 bin doz geldi, testleri yapılıyor.

* Rapiel doz etik kurulundan geçti. Sinovac, Biontech ve Turkovac aşımızı gerçekleştirmek üzere bir çalışma başlatıldı. Aşının tesirnliğiyle alakalı çalışma yayına hazır duruma getirilme noktasına geldi.
* Ama ben önden şunu söyleyebilirim: Yaş arttıkça, ek hastalık arttıkça koruyuculuğun giderek azaldığını görüyoruz. Ama genç yaş grubunda ek hastalığı olmayan şahıslarda bu koruyuculuk çok daha yüksek.

MASKELER NE ZAMAN KALKACAK ?

*En az yüzde 70 aşılamanın bulunduğu dönem, maskeden kurtuluruz.

ANKARADAKİ VAKALAR İSTANBUL’DAN FAZLA

*Normalde Ankara’daki vakaların biraz daha İstanbul’a göre yüksek bulunduğunu söyleyebilirim. İzmir amacıyla aynı şey değil. Aşılamanın Ankara’da miktar olarak İstanbul’dan daha iyi bulunduğunu görüyoruz.
*Vatandaşımızın şahsi tedbirlere ilgi etmesi gerekliliğini yine söylemek istiyorum. Aşılamayı arttırabilirsek bu miktarların daha da düşebileceği kanaatini ifade etmek istiyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Hırsızlık Yapma Emek Hırsızı