Evim Güzel Evim

Prefabrik Evler Villalar ve Diğer Yapılar

05.05.2012
676
Prefabrik Evler Villalar ve Diğer Yapılar
Latest posts by Gurur (see all)

Prefabrik Evler Hangi Malzemelerden Yapılır

Eğer sorunuz buysa öncelikle söyleyelim ki prefabrik yapıların taşıyıcı sistemi çelik veya betornarmeden olmaktadır. Konut olarak kullanılan yapılarda ve villa tarzı yapılarda genellikle taşıyıcı sistem olarak hafif çelikler kullanılır. Hangar, fabrika ve diğer yapılarda ise ağır çelik konstrüksiyon ve beton prefabrikasyon malzeme dediğimiz öngerilmeli beton bloklardan üretilirler. Daha sonra etrafı belirli malzemelerden kaplanarak istediğimiz yapılar oluşur.

Kırmızı Prefabrik Ev

 

Prefabrik Evler Nasıl Yapılır

Gelin önce prefabrik evlerin nasıl yapıldığına bakalım. Prefabrik evler için öncelikle temel yapılması gerekir. Bu tür yapılarda betonarmeden radye dediğimiz ve tüm alt kısımda yapılan betonarme temel türü yapılır. Temel yapılırken prefabrik evin taşıyıcı sisteminin temel ile bağlantısı yapılır.

Bundan sonra da hazırlanan çelik parçaları ile evin ana sistemi oluşturulur.

Daha sonra ise taşıyıcı sistem dışında kullanılacak bölme ve duvarın gerekli ısı ve ses yalıtımları yapılır. Çatı imalatlarıyla beraber kapı ve pencere doğrama imalatları da yapılarak yapı genel hatlarıyla tamamlanır.

Küçük Prefabrik Konut

Lüks Prefabrik Ev

Genel hatlarıyla biten prefabrik evler daha sonra boyanarak ve gerekli düzenlemeler yapılarak kullanılabilir hale getirilir.

Prefabrik konutların bir diğer güzel özelliği de dekoratif özelliklerde yapılabilmesinin kolay olmasıdır. İstenilen şekilde ve boyutlarda yapılan prefabrik evlerin dış duvarlarına motifler eklenerek dekorasyonuna katkıda bulunacak şekilde düzenlenir.

 

Bu tür evlerin yapımı kolay olduğu kadar tamamen atölye ortamlarda üretildiklerinden montajı da çok hızlı olmaktadır.

Böylece çok sürelerde bu konutları tamamlamak mümkündür.

En fazla bir ay içerisinde bitirilebilecek konutlar vardır. 3-4 gün içerisinde bitenleri de sıkça görmek mümkündür.

Tek katlı olarak üretilenlerin yanında iki veya daha fazla olanlarına rastlamak mümkündür.

Prefabrik Ev

Prefabrik Ev Modeli

Bu konutlar iki kat veya üç katlı olmasında bir sakınca yoktur ancak daha fazla kat yapılması düşünülürse profillerin kalınlığı yetersiz kalacak ve ağır çeliklerin kullanılması gerekecektir. Bu durumda ekonomik anlamda masraflı olabilir.

Ayrıca binaların ağır olması depremde dezavantaj sağlar. Bu nedenle bina ağırlıkları elden geldiğince minimum değerde tutularak depremden daha az etkilenme yoluna gidilmelidir.

Prefabrik Konut

Prefabrik Villa

Genellikle yazlık evler olarak prefabrik konutları görmek daha yaygındır.

Çünkü yapıları itibari ile sıcak ve ılıman iklimlerde tercih edilirler. Her ne kadar ısı ve ses izolasyonu yapılıyor olsa da bu istenilen verimde olmaz. Bu nedenle soğuk bölgelerde pek rastlanmaz.

Ayrıca çeşitli kaplama malzemeleri ile dekoratif özellikte kaplamalar da yapılabilir.

prefabrik evler

prefabrik evler

Sitemizde her konuda bir çok bilgi ve görseller için sitemizin diğer kategori ve sayfalarını ziyaret etmeyi unutmayınız.

Prefabrik Yazlık

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.