Otomobil Kredisi | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Otomobil Kredisi nasıl alınır ?

06.10.2016
14

Otomobil piyasasında kredi sektöründe sürekli düşünülen, üzerinde tartışılan ve farklı alternatifler ile çözülmek istenen konular var. Bunların arasında aracın tamamına kredi nasıl alınır sorusu çok sık soruluyor. Bu sorular ile ilgili olarak ön plana çıkarılan pek çok da çözüm var tabii. Araba kredileri, genellikle ikinci el araçlar için kullanılıyor ve aracın yaşına göre kredi miktarı ve faiz miktarı değişebiliyor. Hatta araçların kasko fiyatları da bu detayları etkileyen bir kıstas diyebiliriz. Araç almak isteyip de, hiç peşinat bulamayan bireyler nasıl %100 araç kredisi alacaklar peki? Bunun bir yöntemi ya da yolu var mı? Hemen bakalım durumlar nasıl işliyor.

Otomobil kredilerine baktığımız zaman, ev kredisi mantığında çalıştığını görürüz. Yani almak istediğiniz araç fiyatının %75ini karşılıyor banka ve kalanını sizin peşinatınız ile halletmenizi istiyor. 60.000 TL’ye bir araç alacaksanız, 45.000 TL’sini banka veriyor ve 15.000 TL’sini siz ödüyorsunuz. Bu tarz durumlar adına çeşitli yöntemler bulunuyor diyebiliriz. Böyle bir durum olunca, araç için ekstra bir peşinat gerekli oluyor. Fakat peşinatı olmayan arkadaşlarımız otomobil kredisinden faydalanamıyor mu? Gelin bu konuyu konuşalım. Bazı firma ve bankalar, araç için %100’üne kredi verebiliyor. Bu bankalar, bireylere fayda sağladıkları için böyle bir çalışma yapıyor olsa da, genellikle seçici davranıyorlar. Peşin para ödemeden aklınızdaki ya da hayalinizdeki araca kavuşabilirsiniz. Bu durum için tek yapmanız gereken bankaların iletişimlerine kulak vermek ve istenilen şartları gözden geçirmek olacak. Bir de aracın tamamına kredi imkanı veren firmalar bulunuyor. Faizsiz araç kredisi gibi kampanyalardan tutun da, otomobil firmalarının kendi içlerinde kurulan finansmanlık kuruluşları dahi çoğu zaman kredi sorununu çözebiliyor. Ama tabi sıfır km araç alındığı zaman galericiler ve acenteler durumu daha estetik ve uygun bir çerçevede değerlendiriyor. Ama galerilerde ya da ikinci el araç konusunda hizmet veren yerlerde ise durum biraz daha farklı işliyor. Bazı araç markaları, ikinci el araçları kendi bünyesinde kontrol ettirip sattığı için o konuda da da aracın tamamına kredi veren bankalar ön plana çıkıyor diyebiliriz. Ya aracınızın değerini yüksek göstererek kredi çekme durumu olacak (ki bu pek etik bir durum değil), ya da alternatif kuruluşlar yardımı ya da markalar ile iletişime geçerek bu durumu çözebilirsiniz.

Otomobil Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?
Otomobil kredisi veren bankalara baktığımız zaman, karşımıza Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, TEB, Finansbank ve Denizbank gibi bankalar çıkıyor. Ayrıca Vakıfbank ve HalkBankası da aynı şekilde bu hizmeti sunuyor. Araç almak isteyen bütün bireyler için (gerekli şartlar karşılanıyor ise) sıfır ve ikinci el araç konusunda hizmet sağlanıyor ve krediler veriliyor. Bu durumun şartları ise şu şekilde;
– Sürekli olarak bir yerde çalışmak (yani geliri belgelendirebilmek, maaşlar için bordrolar),
– Kredi siciliniz (ya da kredi notunuz),
– Ve taşınmaz değerleriniz (her zaman gerekmese de bazı bankalar sorabiliyor).
Gerekebiliyor. Bu yüzden otomobil kredisi almak için bu şartları yerine getirmenizi tavsiye ediyoruz. Aracın tamamına kredi veren bankalar da yine bu bankalar arasında yer alıyor (çoğu dönem dönem kampanya yaptığı için bazen tamamına vermeyebiliyor). Yüzde yüzüne araç almak istiyorsanız, bankanın size çıkardığı dosya masraflarına, sigorta giderlerine, kasko ve benzeri gibi özel giderlere ve müşterilerine sağladığı bütün kolaylıklara bakmanızı tavsiye ediyoruz. Bu size büyük bir kolaylık sağlayacaktır değerli arkadaşlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.