Evim Güzel Evim

Makattan Kan Gelmesi: Bağırsak Kanamaları

25.07.2019
389

Anüsümden kan geliyor, makatım kanıyor neden, makattan kan geliyor neden, makattan kan gelmesi, makattan neden kan gelir gib sorularını varsa okuyun.

Makattan kan gelmesi başlı başına incelenmesi gereken geniş çaplı bir konudur. İlk olarak bilmemiz gereken konu kan nereden geliyor? Eğer kan tuvalet kağıdında açık kırmızı renkli ve küçük bir noktada ise büyük ihtimal dış derinizde kanama vardır. Böyle durumlarda korkmanıza gerek yoktur.
bağırsak kanamaları

Eğer makatınız içeriden kanıyorsa o zaman durum farklıdır. Yaş ve kanın şekli gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Yaşlılarda kalın bağırsak kanseri (kolon kanseri) düşünülebilir. Böyle durumlarda yapmanız gereken tek şey doktora gitmektir.

Doktor rektal tuşe ve kolonoskop cihazı yardımıyla soruna tanı koyabilmektedir.
Yaş olarak daha genç insanlarda ise genellikle makat kanamaları ülseratif kolit ve chone hastalığı sonucunda gerçekleşmektedir. Bunun dışında kalın bağırsak kanaması da olabilir. Kalın bağırsak kanamaları bazen travmalara bağlı olarak gerçekleşir.

Eğer dışkınız çok pis kokuyor, koyu kırmızı ya da siyaha yakın bir renk ise, ince bağırsak kanamaları düşünülebilir. Bu durumlarda tansiyon düşüklüğü, ayağa kalkarken baş dönmesi ve kaybedilen kanın miktarını belirlemekte fayda vardır.

Eğer bağırsağınızda kanama oluyorsa, makattan kan geliyorsa bu durum hiç hafife alınacak bir durum değildir. Bu sorunu önemsizdir deyip geçiştirmeyin. Hemen bir genel cerrahi uzmana doktora görünün.
Sağlıklı Günler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.