Evim Güzel Evim

Küçük Salonları Büyük Göstermek İçin Dekorasyon Önerileri

17.12.2019
274

Küçük Salonlar Nasıl Dekore Edilmeli?

Küçük oturma odası modelleri için yazmaya karar verdik.
Sizin de salonunuz küçük ise küçük salon dekorasyon önerilerimizi dikkatle inceleyiniz.
Küçük oturma odası dekorasyonu zor olmakla birlikte zevkli bir dekorasyon örneğidir.
Neden mi zevkli. Çünkü Küçük oturma  odasına ne koysanız göz önünde olacak ta ondan.

Bu durumda salonu küçük olanların dekorasyonu için galerimizi dikkatle inceleyip küçük salon dekorasyonu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Evin en çok kullanılan mekânlarından olan, günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz salonlar, eve gelen misafir ve arkadaşlarımızı da ağırladığımız yer olması nedeniyle önemlidir.

Salon dekorasyonu yapılırken konforlu mobilyaların, iç açan renklerin kullanılması psikolojik olarak da olumlu etkiler yaratacaktır. Metrekaresi küçük olan salonlarda ise doğru hamlelerin yapılması, buraları büyük salonlar kadar kullanışlı bir hale getirecektir. Önemli olan eve uygun mobilya ve aksesuarların, renk ve aydınlatma araçlarının seçilmesidir.

Küçük Salonu Büyük Göstermek İçin  Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Karmaşa Yerine Sadelik

Salon küçük olunca birbiriyle alakasız desenlerin ve karmaşık renklerin kullanılması bir bunalım yaratabilir. Bunun yerine sade renkler, sıcak toprak tonları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bej, gri, şampanya tonları, küçük salonların duvarları için uygun renklerdendir. Yer döşemelerinde de çok koyu renklere kaçmamak, kapalı renk halılarla mekâna boğucu bir hava katmamak gerekir.

Açık tonlarla dekore edilmiş küçük salon dekorasyonu, olduğundan çok daha büyük gözükecektir. Bir diğer nokta, kaba mobilyalarla salonu doldurmadan sade modellere yönelmektir. Özellikle çok parçalı oturma takımları yerine tercihinizi bir köşe koltuğundan yana kullanmanız, yer açısından size tasarruf sağlayacaktır.

Aksesuarlarla Sadeliğe Renk Katın

Açık tonlarla döşediğiniz salonunuza biraz renk katmak için renkli minderleri, duvar resimlerini, bibloları tercih edebilirsiniz. Düz renk bir koltuğun üzerine atacağınız kırmızı, mavi, yeşil, sarı tonlarında bir örtüyle, küçük salonunuza bir anda karakter kazandırmanız mümkün. Doğru renklerle hem salonunuz enerji ve canlılık kazanacak hem de orada vakit geçirmek size iyi gelecektir. Ya da geometrik desenlere sahip bir abajur, salonunuzun aydınlanmasına katkı sağlamanın yanı sıra stil sahibi olmasına da yarayacaktır. Ayna kullanmak da illüzyon etkisi yaratmaya yönelik doğru bir hamledir. Duvara asacağınız aynalar sayesinde salonunuzu büyütebilirsiniz.

Aydınlatmaya Dikkat

Küçük salonlarda loş aydınlatma yerine ışığı yüksek avizeler tercih etmeniz de önemli. Loş ve karanlık alanlar olduklarından daha küçük gözükürler. Bunun yerine abajurlarla aydınlatmayı desteklemeniz, avizenizi çok küçük seçmeyip ortamın ışığını arttırmanız olumlu bir etki yaratacaktır.

Önemli olan küçük salonları ferah ve büyükmüş gibi hissettirecek gerekli adımları atmaktır.

Yoğun bir iş temposundan sonra vaktimizin büyük çoğunluğunu salonlarımızda geçirmekteyiz. Küçük salonlar ise bu dinlenme saatlerini yanlış dekorasyon ile maalesef mahvedebiliyor. Bu yazımızda ise sizlere küçük salonları nasıl daha ferah hale getirebiliriz bunu anlatacağız.

Küçük Salonlarda Duvar Rengi Seçimi

Renk seçimi ilk etkili maddemiz. Açık renkler kullanmak salonumuzu olduğundan daha büyük gösterecektir. Duvar kağıdı kullanacaklar için ise büyük desenli bir duvar kağıdı kullanmak sanılanın aksine hem şık hemde ferah bir salon elde edebilirsiniz.

Küçük Salonlarda Koltuk seçimi

İlk tercihiniz bir L koltuk olabilir, Küçük salonlar için büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Koltuk rengi seçiminde ise duvarda olduğu gibi yine açık renkler tercih edilmeli.

Küçük Salonlarda Aksesuar ve mobilya seçimi

Mobilya ve aksesuar seçiminde önceliğiniz şeffaflıktan yana olsun. Örneğin; Cam bir sehpa çok iyi olacaktır.

Küçük Salonlarda Televizyon ünitesi seçimi

Televizyon ünitesi seçerken küçük üniteler ve bol raflı üniteler seçmeye özen gösterin hem yerde tasarruf etmiş olacaksınız hem de fazla eşyalarınızı rahat saklaya bileceksiniz.

Küçük Salonlarda Ayna seçimi

Salonunuzda ayna kesinlikle olmalı, salonunuzu daha geniş gösterecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.