Kreşe Uyum Sağlamayan Çocuklar İçin Öneriler | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Kreşe Uyum Sağlamayan Çocuklar İçin Öneriler

31.07.2017
197

Kreşe Nasıl Uyum Sağlanır, Kreşe alıştırma süreci?

Küçük çocukların kreşe alışması denilince ilk olarak aklagelen çoğunlukla üzgün ve ağlayan küçük çocuklar olarak algılanır.

Bu sebepten dolayı size denenmiş yöntemler ile çocuğunuzun kreşe alışırken sorunsuz ve gözyaşı dökmeden atlatmanın, küçük bireyin bu farklı düzene alıştırmanın yöntemlerini anlatacak çok güzel bir yazı hazırladık.

Minik bireyler kreşe geldikleri an yeni ve farklı durumlar ile yüz yüze kalırlar . Daha önce hiç görmediği mekanlar , tanımadığı çocuklar ve yeni bir arkadaşlık ilişkisi kuracakları onlar gibi bireyler vardır artık. Bu farklı ve yeni oluşuma uyum sağlama sürecinin minikler için kolay olmayacağı göz önündedir.

Kreşe Uyum Sağlamak

Küçük bireyimizin bu sıkıntılı sayılabilecek sürece yavaş yavaş uyum göstermesini sağlayıcı bir yöntem aileler ve kreş tarafından benimsemek her zaman akılcı olacaktır.

İlk olarak evdeki anne , babanın veya bakıcının yerine koyabileceği , birebir ilişki içerisinde olacağı kişiye alışmasını sağlamaktır. Bu yöntem ile kreşe gelen her yeni bireyin yaklaşık iki haftalık arayla kreşe kabul edilmesi esas olarak alınmalıdır.

Bu arada kreş ile anne ve babaların arasındaki ilk bağlantı ilk gün yapılacak alıştırma konusu ile birlikte olmalıdır. Kreşe başlayacak olan küçük çocuğun ihtiyaçları kesinlikle ön planda tutulmalıdır. Yapılacak bu görüşmede kreş öğretmenlerinin mümkün bir şekilde detaylı biçimde çocuğun olumlu yada olumsuz huyları ve alışkanlıkları , yapmayı sevmediği ve yapmayı sevdiği , çocukların ilgi alanları hakkında bilgi edinmesi gerekmektedir.

Kreşe uyum sürecinde ortaya çıkabilecek problemler olursa problemleri çözebilecek en etkili yol , çocuk hakkında detaylı bilgi birikimine sahip olmakla başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.