Kpss Tercih bilgileri | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

KPSS Tercih Bilgi Sistemi

24.09.2016
12
KPSS Tercih Bilgi Sistemi

KPSS sınavından sonra alınan puan türlerine göre tercih yapılmaktadır. Puan türlerine örnek vermek gerekir ise;

  • KPSS P1 – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – Denetçi ve Uzman yardımcısı, Eğitim Araştırmacısı
  • KPSS P2
  • KPSS P3 – Türkiye iş kurumu genel müdürlüğü Lisans mezunları alımları
  • KPSS P4 – Sanayi ve Ticaret Bakanlığı – Stajyer Kontrolör Mühendis, Ticaret ve Rekabet Uzman yardımcısı, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilat Müsteşarlığı
  • KPSS P5 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kamu İhale Kurumu

Yukarı da girdiğimiz puan türleri tam tamına 120 tanedir 120 tane puan türüne göre de tercih yapabilir ve bu yaptığınız tercihleri doğrultusunda bir devlet kurumuna yerleşebilirsiniz. Sizler de artık son zamanlardaki bu tercih bilgi sistemini bilmeyen kişiler arasında olmamalısınız. Tercih bilgi sistemi sayesinde puan aldıktan sonra ve devlet kurumlarını belirledikten sonra sisteme giriş yaparak tercihinizi yapabilirisiniz. Artık son zamanlarda oldukça fazla puan türleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler olduğu için yukarı da belirtmek zorunda kaldık. Puan türleri bakımından ise devlet kurumlarının personel alımları son zamanlarda oldukça fazla artmaktadır. Bundan dolayı da devlet kurumları işinize yarayacak olan personelleri bu puan türlerine göre seçmektedir. Örnek verecek olursak eğer; diyelim ki siz Türkçe ve matematik sınavlarında oldukça fazla iyi bir başarı puanı sergilediniz. Sizlere gelen puan türü P87 olsun. Bu puan türüne göre alım yapan kurumlarda tam sizin Türkçe matematik alanında başarılı olmanızı istemektedir. Bundan dolayı da puan türleri sizler de yaptığı sorulara göre belirlenmektedir. Puan türleri belirlendikten sonra ise tercih listeleri açıklanır. Ve bu listeler de hangi kuruma kaç kişinin alım yapılacağı belirtilmektedir. Sizler de bu anlattığımız örnekleri göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

Yaptığınız tercihler ile sizler de ileriki hayatlarınızda güzel bir iş sahibi olabilirsiniz. Aslında insanların en önemli yaptıkları son zamanlarda işlerden biri de tercihlerini doğru ve düzgün bir şekilde hazırlayıp düzgün bir iş sahibi olmak olacaktır. Lakin bazı insanlar hiçbir yere bakmadan ve kimseden yardım almadan bu tercihleri yaptıkları için zor durumda kalmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.