SON DAKİKA

Evim Güzel Evim

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan 128 Milyar Dolar Açıklaması Geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan 128 Milyar Dolar Açıklaması Geldi.
Bu haber 19 Nisan 2021 - 15:00 'de eklendi ve 528 kez görüntülendi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan 128 milyar dolar açıklaması geldi. Bakan Elvan, “Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız.” dedi. Elvan’ın kendi bakanlık devresininde döviz satışının durduğunu söylemesi ve Merkez Bankası’nı bilgileri bildirime çağırması da ilgi çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan NTV canlı yayınında son devresinin en sıcak husus olan 128 milyar dolar rezervin satılması ile alakalı de açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı’nın ifade ettiği gibi hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işleri TCMB doğrultusundan gerçekleştirildi.” diyen Bakan Elvan, “Merkez Bankası’nın muhabir bir banka vasıtasıyla alım ve satım prosedürlerinin elektronik prosedür platformlarında gerçekleştirildiğini görüyoruz.” dedi.

Bu platformda pazar yapıcı yerli ve yabancı bankaların yer aldığını ifade eden Elvan, “Bu platformda bir kişi yok. Bu prosedürde doğrultular birbirlerini bilmiyorlar. Kimin ne kadar aldığını karşı doğrultu bilmiyor. İşlem gerçekleştikten sonra hangi bankanın ne kadar aldığını biliyorsunuz.

Platformda tespit edilen bankaların lüzumlu ödemelerini TCMB’ye yaptıktan sonra bir TL likiditesi oluyor. Bu TL’yi de natural olarak bilançosunda görebiliyoruz. TCMB günlük bilançosunda da bu hareketleri rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bütün prosedürler TCMB’nin kayıtlarında yer alıyor. Yöntem eleştirilebilir, tartışılabilir ama ‘yolsuzluk var’ ithamları doğru bir yaklaşım değil.. Kesinlikle meşru olmayan bir durum, bir yolsuzluk söz hususu değil.

Bu işin gerçek sahibi Merkez Bankası’dır. Teknik düzeyde bir açıklama yapmanın TCMB bağımsızlığı üzer,inde bir gölge oluşturabileceğini düşünerek açıklama yapmadım. Merkez Bankası’ndan teknik açıklama geldiği amacıyla ben de açıklama yaptım.” dedi.

Elvan’ın açıklamasında ilgi çeken diğer bir nokta, TCMB’yi döviz satışına dair bilgileri bildirime çağırması oldu.

Elvan, veriyi açıklama kararının tamamiyle TCMB’nin uhdesinde olduğunu altını çizen Elvan, “Ama burada bilhassa bilgi kirliliği söz hususu. Hem siyasi malzeme olarak kullanılmasının önüne geçilmesi hem de bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması amacıyla yönünden bu bilgilerin yayımlanmasında yarar görüyorum. Tabii ki takdir Merkez Bankası’nındır.” dedi.

TCMB rezervlerinin kamu bankaları üzerinden satışının meşru olduğunu ve yolsuzluk yapılmadığını savunan Elvan, kendi vazife devresi olan 2020 senesi Kasım ayından bu yana, TCMB’nin bu şekilde döviz satışı yapmadığını söylemesi de ilgi çekti.

Enflasyon ile alakalı de açıklamalarda tespit edilen Bakan Elvan, “Enflasyon ile mücadele ekonomi politikalarımızın en esas önceliklerinden bir tanesi. Yapısal birtakım sorunlarımız söz hususu. Fiyat istikrarının olmadığı bir ortamda sıhhatli büyümeden, yatırımdan, üretimden, istihdamdan bahsedilemez.

Refah ve istihdam artışı fiyat istikrarını sağlamakla olasıdür. Enflasyona bütüncül bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor, yalnızca para politikasıyla enflasyonu çözmemiz olası değil. Temek makroekonomik politikalarımızda bir değişim söz hususu değil. Enflasyon ile mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

Güven ortamını tesis etmek bizim en esas ülkelerimizden bir tanesi. Kısa vadeli kazanımlar uğruna katiyen orta ve uzun vadeli kazanımlardan vazgeçmeyeceğiz, katiyen popülist yaklaşım amacıylade olmayacağız.” ifadelerini kullandı.

İlk çeyrekte lider göstergelere baktığımızda yüzde 5 seviyesi bir büyüme beklediğini ifade eden Bakan Elvan, “İkinci çeyrekte baz etkileri ile çift rakamlı bir büyüme söz hususu olacak. 2021 senesinın büyüme yönünden daha olumlu bir sene olacağını öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Hırsızlık Yapma Emek Hırsızı