Evinize Halı Seçimi Yaparken Dikkat | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Halı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

26.03.2019
202

Evinize Halı Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek hususlar

Evinize, mobilyalarınıza ve yer döşemenize uygun seçeceğiniz bir halı, ortama sıcaklık ve karakter katar. Özellikle salon dekorasyonunda sık tercih edilen halılar seçilirken renginin yanı sıra dokusuna ve boyutlarına dikkat etmek de çok önemlidir. Fazla büyük seçilen bir halı mobilyaların hareket kabiliyetini kısıtlayacağı gibi eve boğucu bir hava da katabilir. Ya da fazla küçük bir halı oyuncak gibi durabilir. halı rengi seçimi Salonunuzu, mutfağınızı ve odalarınızı dekore ederken tamamlayıcı bir unsur olarak görev gören halılar öncelikle mobilyalara uyum sağlamalıdır. halı seçimi ve halıda renk Desenli, hareketli mobilyalar ve kumaşlar tercih ettiyseniz halıyı da hareketli seçmeniz bir karmaşa yaratacaktır. Ancak sade ve tek renk koltukların altına sereceğiniz renkli bir koridora halı seçimi , ortama bir anda dinamizm kazandıracak, hem de koyu renk olduğu için kirleri çok fazla belli etmeyecektir.

Halı, Mobilyaların Tarzına Uygun Seçilmeli

Öte yandan daha yazlık, açık renklerle döşenmiş bir evde kışlık, kaba bir halı kullanmanız kötü bir görüntü sergileyecektir. Bunun yerine daha ince, kilim formunda ve fresh renklere sahip bir halı seçebilir, sarı ve toprak tonlarıyla mekâna dinamizm katabilirsiniz. Eğer klasik ve ağır, ahşap mobilyalar tercih ediyorsanız halı seçiminde da klasik çizgilere sahip bir model olmalı. Benzer şekilde çiçekli halılar da yine klasik tarzda döşenmiş salon halısı ve oturma odası halısı odalara uyum gösterecektir.

Uyum, birbirinin aynısı renkler demek değildir. Hem mobilyanın hem de halının aynı renk seçilmesi, sıradan, pasif bir görüntüye sebep olur. Oysa yumuşak renk geçişleriyle birbirini tamamlayan halı, mobilya, perde ve duvar rengi modern bir görüntü elde etmenin püf noktasıdır. Örneğin koltuklarınız sarı tonlarındaysa halıyı sarının daha koyu bir tonundan tercih etmek sıcak bir ortam hazırlamaya yardımcı olacak, özellikle soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak ve size huzur verecektir. Çocukların odalarında yere serilecek olan halının ise tüylerinin kısa olması daha sağlıklıdır. Hem de temizlik açısından daha zahmetli oldukları için çocukların emekleme döneminde sağlıklı bir tercih değillerdir. Kısa tüylü ve yumuşak bir halı, çocuk odası dekorasyonunu tamamlarken doğru bir görüntü sergileyecektir.

 

Halı seçiminde nelere dikkat edilmelidir? başlığını gelin hep birlikte sizler için olusturduğumuz galerimizle tamamlayalım..

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.