Eski Adana Evleri | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Eski Adana Evleri

24.12.2014
421
Eski Adana Evleri

Eski adana evleri gelince gördüğünüz gibi fotoğraflar galeride görebilirsiniz.  Adana ilimizin yerleşim olarak çok eski tarihlere dayanmaktadır.

Araştırmalarımıza göre Çukurova yontma taş devrinden sonra yerleşim birimi olarak kullanılmaktadır.

Adana ilimizin en eski yerleşim birimi Tepebağ Höyüğü’ dür.  Tepebağ mahallesinde ise 1945 tarihlerinde yeni kentleşme dönemeleri başlamıştır. Fotoğraf galerisinde gördüğünüz tepebağ evlerinin çoğunluğu 18. yüzyıllardan ( 1700′ lu yıllar ) kalmaktadır.

Eski adana evleri diğer bir deyiş ile Tepebağ mahallesinde en eski evler kagir yapı olarak yapıma geçmişlerdir. Öne doğru geniş saçakları, yüksek tavanları, süslü tavanları ile Adana’nın 18. yüzyıl tarihini yansıtırlar. Atatürk Müzesi yine Tepebağ mah. bulunmaktadır. 19. yüzyılda ( 1800 lü yıllar )  yapılan ve kagir bir yapı olan bu evde Atatürk 15 Mart 1923 tarihinde misafir  olarak kalmıştır. Bu ev 1981 yılında müzeye çevrilmiş ve halkın ziyaretine açılmıştır.

en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-2 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-3 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-4 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-5 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-6 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-7 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-9 en-güzel-evler-Tarihi-Adana-evleri-12

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.