DYS SİSTEMİNDE YAZI YAZMA | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

DYS SİSTEMİNDE YAZI YAZMA

08.02.2017
680

Dys modülünde yazı yazma, Dys gelen evrak kaydetme, Dys evrak gönderme, Dys görev dağılımı vb bütün konulardaki merak ettikleriniz sitemizde.

DYS SİSTEMİNDE YAZI YAZMA

NOT: Dys Yönetici, Yetkili Personel Gelen Evrak, Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı rolleri ile yazı yazılamaz.

3 – Giden Evrak İşlemleriGiden Evrak Oluşturma ve Akis Başlatma sayfasına geldiğinizde karşınıza yazının detaylarını oluşturacağınız sayfa gelir. Şablon Bu sayfadan eğer yazışma yapacaksanız “yazışma” , olur yazacaksanız “olur yazısı” seçilir.

4 – “Kelime İşlemciyi Aç”  ı tıkladığınızda, karşınıza boş bir yazı şablonu çıkar. Burada resmi yazışma kurallarına uygun olarak yazı yazılır. ( tarih ve sayı kısımlarındaki <…> bu alanlar kesinlikle doldurulmayacaktır. Yazı sistem tarafından otomatik tarih ve sayı alacak.)

5 – http://dys.meb.gov.tr de yazıyı imzalamak için Araçlar – İmzala ya da en üstte kısayol çubuğunda imzala simgesine tıklanarak yazı imzalanır ve kapatılabilir. https://dysegitim.meb.gov.tr de Dosya – Sisteme Kaydet imza yerine geçer (Yazıyı yazmaya başlamadan önce e-imzanın bilgisayarda takılı olmasına dikkat ediniz. )

6 – Yazının detaylarını oluşturacağımız sayfaya tekrar dönülür. Dosya Seç ten yazıyı hangi desimal dosyaya kaydedeceğimizi seçeriz.

7 – Detaylar da yazının konusunu, açıklamasını kısaca birkaç kelime ile yazarız. Gönderim Şekli ve Gizlilik Derecesini Normal seçeriz, Tamam a tıklarız.

8 – Ek Listesi Yazımızın Eki varsa Ek Listesini açarız. Eğer Ek daha önce DYS den gelmiş veya DYS den gönderilmiş bir yazı ise Ekle butonuna tıklarız, açılan yazı detay kısmına yazının resmi sayısını girip yazıyı buluruz ve ekleriz. Eğer yazı diskimizde olan herhangi bir Word, Excel, Pdf gibi harici bir dosya ise Diskten Ekle ile bilgisayarımızda bulup dosyayı ekleriz ve kapatırız.

9 – İlgi tuttuğumuz evraklarda İlgili Evrak Listesine gireriz ve Evrak Ekle den ilgiye yazdığımız evrakı ekleriz.

10 – Dağıtım Listesi Hazırla ile yazımızın dağıtılacağı birimleri belirleriz. Eğer yazı Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ise DYS İçi Evrak Gönderim – Seçiniz, Yazı İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki birimlere gidecekse Kurum Tipi İl/İlçe Mem – Sorgula, Müdürlüğün yanındaki artıya (+) basılıp ilgili birim üzerine çift tıklanıp Tamam a tıklanır. Yazı harici bir kuruma gidecekse, Dys Dışı Evrak Gönderim – Seçiniz, Gideceği Kişi Kurum Adı, Adresi, İl ve İlçe bilgileri doldurulup Tamam tıklanır.

11 – Onay Listesi Düzenle ile yazımızı kimlerin imzalayacağını seçeriz. İmza sırası: Memur-Müdür Yardımcısı-Müdür Başyardımcısı-Okul Müdürü şeklindedir. Yazıyı yazan kişi kendisinden üstte olan rolü imza listesine ekler. Soldaki rol sağdaki onaylayacaklar listesine sürükle bırak yöntemi ile eklenir. Dikkat edilmesi gerekenler: Dys Yönetici, Yetkili Personel Gelen Evrak, Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı rollerindeki isimler imza listesine eklenmez.

12 – Evrakı Kaydet ile Evrak Sisteme kaydedilir ve Evrakı Onaya Sun ile Evrakın İş Akışı Başlatılır.

13 – Evrak imzaya açtığımız bir üst role düşer.

14 – Evrakı onaylayacak olan roller bu evrakı açtıklarında onaylama, reddetme ve belgeyi düzenleme yetkisine sahiptirler.

15 – Okul müdürü imzaladıktan sonra evrak, yazıyı yazan kişiye imzalı şekilde geri döner. Eğer dağıtım listesi Dys İçi Evrak Gönderim ise yazıyı “evrakı gönder” diyerek göndermiş olur. Evrak Dys dışı ise evrakın çıktısını alır ve posta veya elden evrak dağıtım birimine ulaştırılır.

 

GELEN EVRAKIN KAYDETME İŞLEMİ 

Aktif İşlerden iş açılır. Cevap Yazısı Yazılacak mı Evet veya Hayır olarak işaretlenir. Dosya Bilgileri-Ek Listesi kısmı açılır. Dosya Seç ten desimal dosyası seçilir. Kaydet ile kaydedilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.