Dys Kurulumu ve Kullanımı | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Dys Kurulumu ve Kullanımı

08.02.2017
349

Dys nasıl kurulur? Dys nasıl kullanılır? vb bütün bilgileri bulacaksınız

DYS KURULUM İŞLEMLERİ

1 – DYS ile ilgili program indirilip bilgisayara kurulur.

-DYS SİSTEMİNE GİRİŞ : DYS kullanıcı adı: TC ve şifreniz: kişisel Mebbis şifrenizdir. Kişisel Mebbis şifrenizi değiştirdiğinizde DYS ye de artık yeni Mebbis şifreniz ile girersiniz.

2-https://dysegitim.meb.gov.tr    adresine girilir. (15 Şubata kadar)

Dys Eğitimi İnternet Explorer dan açmak için Görev Çubuğunun üstünde (Monitörün en altında) gelen uyarıda Aç tıklanır, Chrome dan açmak için sol alt tarafta gelen uyarıda sakla tıklanıp tekrar gelen uyarıya çift tıklanır, çıkan Java uyarılarına iki kez Run denildikten sonra ekran açılır.

 

DYS YÖNETİCİSİ OLARAK OKUL/KURUM MÜDÜRLERİNİN YAPACAĞI İŞLER

DYS Yönetici rolünde ve DYS Yönetici Ekranları Menüsünün alt menülerinde yapılacak işler;

1-DYS Tanım Ekranı  – Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Evrakı Karşılayan Rol Tanımla ve İade Evrakı Karşılayan Rol Tanımla alanında Okul Müdürü nü seç –Kaydedilir. Burada seçilen rolün kullanıcısı mutlaka görevlendirme menüsünden okula görevlendirilmelidir.(Okula gelen evrakı kimin karşılayacağını ilk kimin görüp dağıtım yapacağını belirlediğimiz menü)

2- Personel Ekleme/Güncelleme/Sorgulama :  Dys sistemine eklenecek personelin TC sini yaz – Mebbis – Ekle – Kaydet  (Personeli ilk defa DYS sistemine eklemek için kullanılacak menü)

3-Personel Görevlendirme: Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Tc No yaz yanındaki alana tıkla – kişi ismi gelsin Personel Rolü alanından personelin unvanını seç – Kaydet (Bu menü DYS sistemine eklenmiş personelin görevi ile eşleştirilmesi için kullanılır)

3-Personel Görevlendirme İptal/Sorgulama: Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam

Sorgula – Okul/kurumda DYS sisteminde bulunanlar listelenir. Bu ekranda  Dys Yöneticisi,  Birim  Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı, Okul Müdürü, Müdür Yardımcısı, Memur rolleri listelenir.  Silinecek kişi seçilir. Görevlendirmeyi iptal Et seçilir. İşlem başarı İle Gerçekleştirildi uyarısı gelir ve kişi silinmiş olur. Eğer kişi üzerinde iş var ese kişi silinemez. Bu durumda 4. maddedeki işlem yapılır.

4-İş akışı Aktarma İşlemleri: Kaynak Kullanıcı/Rol alanında Birim Seç – Sorgula – Okul ismine Çift Tıkla – Tamam  Sol alanda üzerinde iş bulunan kişi üzerine çift tıklanarak seçilir. İşleri Listele menüsü seçilir. Aktarılacak evraklar seçilir. Sağ taraftan iş aktarılacak kişi seçilir. İşleri Aktar menüsü seçilerek iş aktarımı yapılmış olur. Tekrar  3. Madde işlemi yapılarak kişi silinir.

DYS Yönetici Ekranları Menüsünde bulunan  Yetki Devri, Birim Ekleme, Birim Bilgi Güncelleme menüleri ni okul ve kurumlarımız kullanmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.