Çocuklar Kaç Yaşında Televizyon İzlemeli | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Çocuklar Kaç Yaşında Televizyon İzlemeli

08.06.2017
185

Birçok anne veya anne adayı çocuğunun televizyondan sayıları ve kelime bilgisine yeni kelimeler kattığını ve bunun iyi olarak gösteriyor. Ancak maalesef çocuklara televizyon hiçbir şey katmamakta.

Çocuklar televizyonda ki büyülü dünyaya kapılıp, dış dünya ile olan ilişkisini kesiyor.

Yapılan araştırmaya göre uzmanlar dört yaşına kadar televizyon izlenilmemesinden yana ancak yaşadığımız bu dünyada bunu yapabilmek gerçekten çok zor. Olması gereken ise en azından iki yaşına kadar çocukların televizyon ile tanıştırılmaması gerekiyor.

Erken yaşta televizyon izlemeye başlayan çocuklarda görülen bazı davranış bozuklukları ;

  • Öğrenmede güçlük çekme
  • Hiperaktive
  • Dikkat Dağılıklı
  • Yemek yeme – içme sorunları

Televizyon Yerine Öğretici Oyunlar

Televizyonda ki gereksiz programları izlemesini yerine , çevresinde bulunanları keşfetmeye , doğru hareket ederek enerjisini doğru yönlendirmesine fırsat vermelisiniz. Oyun derken bilgisayar oyunları dahil değildir. Bilgisayar oyunlarıda çocukları kendi büyülü dünyasına katarak , aynı bozukluklar yaşanabilmektedir. Televizyon izlemek için ağlayan , tuturan çocuğa , ona daha fazla keyif verecek oyun seçenekleri oluşturabilirseniz bir süre sonra televizyon izleme alışkanlığından vazgeçecektir.

Boş zamanları ailecek televizyon izleyerek geçirmektense , eğitici oyunlar oynayıp sohbet etmeyi tercih edebilirisiniz. Sorunsuz iletişim kurabilen ve her şeyi konuşarak paylaşan , çözen bireyler yetiştirmek ancak sizin sayenizde olur.

Bulunduğumuz şartlar içerisinde çocukları televizyon ve televizyon programlarından uzun bir süre uzak tutmak kolay olmayacaktır. Ancak televizyon izleme süresini kısıtlar, izlediği içerikleri denetlerseniz , öğretici oyunlar oynayıp iletişim içerisinde olursanız bir süre sonra çocuk televizyon yerine sizinle zaman geçirmek isteyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.