Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Çocuk Odası İçin Dekorasyon Önerileri

06.12.2019
250

Çocukların okulunun açılma zamanının gelmesi ile çocuk odası dekorasyonu telaşına düşüldü. Renk cümbüşünün içerisinde kaybolmayın diye sizlere bu yazıyı derledik. Bu yazımızda çocuk odası dekorasyonu için püf noktalar ve dikkat etmeniz gereken yerleri bulabilirsiniz.

Okul Çağına Gelmiş Çocukların Oda Tasarımlarının En Önemli Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları?

Öncelikle oda dekore edecekseniz kapının konumundan ışığın yönüne göre çoğu şeye dikkat etmelisiniz. Odanın konumu çalışma masasının, dolap ve yatağın yerini etkiler. Tavan yüksekliğinde bile etki eder. Burada önemli olan çalışma alanın ışık alan bir yerde olmasıdır. Doğal ışığın güzelce gelmesi ve ders çalışan çocuğu olumsuz etkilememesi gerekir. İlk dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır.

Odayı aydınlık hale getirmek için boya ve duvar kâğıdı rengine de dikkat etmemiz gerekiyor. Açık ve ferah renkler tercih ederseniz aydınlık ortamı sağlayabilirsiniz. Aksesuar seçimi ile de duvarları ferah gösterebilirsiniz. Sadece, sıcak ve samimi parçalar tercih ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Dekorasyon Yaparken Tercih Edilebilecek Yeni Renkler ve Malzemeler

Renkler başlı başına mekan dekorasyonunun çoğunu etkiler. Her sezon farklı modellerle, farklı trendlerle karşımıza çıkıyor. Bu sezonda klasik ve mat tonlar da canlı renge bürünerek bizlere sunuluyor. Güçlü mavi tonları ile petrol yeşilleri, morun tonları ve bordo rengi , canlı ve tatlı civciv sarısı bu yılın canlı renkleri arasında. Soft renkler ise dengelemek maksatlı koyu tonlar ile harmanlanıyor. Bej renginin uçuk tonları, bebek mavisi dediğimiz mavinin açık tonları da bu senen tercih edilenler arasında. Bu güzel renkleri ise mobilyalar tamamlar nitelikte.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Çocukların Konstrasyonunu Üst Noktada Tutmak İçin Püf Noktalar

Çalışma alanında çocuğun konsantrasyonunu sağlamak için en çok dikkat edilmesi gereken nokta sandalyenin rahatlığıdır. Daha sonrasında dağınıklığı önlemesi amacıyla dağınıklığın önüne geçen çekmeceler ve kullanışlı dolaplar tercih edilebilir. Okul çağına gelmiş çocukların zeka seviyesini destekleyen renkler olarak sarı ve mor tonları tercih edilebilir. 1o yaşından büyük çocuklar için ise sarı, turuncu, kırmızı renklerine başvurulabilir. Konstrasyon eksikliği yaşayan çocuklar ise yeşil tonunu tercih edebilir.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Renkler bilindiği gibi insan psikolojisi üzerinde olumlu ve olumsuz etkilere sahiptirler. Özellikle çocuk odası dekorasyonlarında uzmanların önerdiği kimi renkler, ders çalışma ve konsantrasyon yönünden çocukları olumlu etkilemektedir. Kimi renkler heyecanlandırırken ve çocuğun yaratıcı yönünü öne çıkarırken kimi renkler de gerginlik yaratmakta ve çocukta strese neden olabilmektedir. Ancak bembeyaz duvarlar ve mobilyalar da hiç uyarıcı içermedikleri için negatif etki yaratırlar. Dolayısıyla beyazla döşenmiş bir odanın da mavi, yeşil, mor gibi renklere sahip kilim, puf benzeri objelerle zenginleştirilmesi iyi olacaktır.

Kırmızı ve Sarının Etkisi

Örneğin kırmızı, agresif davranışlarla özdeşleştirilen bir renktir ve yoğun kırmızı mobilyalardan kaçınmak yararlı olacaktır. Bunun yerine daha naif bir renk olan pembenin tercihi, çocuğu sakinleştirecektir. Çocuk odası dekorasyonu yaparken duvar boyasını sarı ve tonlarından seçmek neşeli bir etki uyandırır. Çocuğun yaratıcı aktiviteler yaparken ufkunu açar, konsantrasyonunu destekler, özellikle mavi ve yeşilin tonlarıyla birleştiğinde huzur dolu bir oda ortaya çıkar. Hem kız hem de erkek çocukların odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Mavi ve Yeşil Huzurun Rengidir

Çocuk odalarında en sık tercih edilen renklerden olan mavi, özellikle bebeklik döneminde çocuğun uykusunun rahat geçmesine yardımcı olur. Yatıştırıcı bir renk olması, gökyüzünü çağrıştırması hiperaktif çocukların odalarında tercih edilmesinin de önünü açar. Duvar rengi olarak da açık tonları tercih edilebilir. Mavi, koyulaştıkça sert etkilere ve melankoliye sebep olacaktır. Bu sebeple özellikle çocuk odalarının dekorasyonu için kullanılacaksa açık skaladan seçilmesi yararlıdır. Yeşil ise doğayı çağrıştırdığı için çocuğun kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir renktir. Özellikle sarı ile kombinlendiğinde çocuğun akademik başarı, motivasyon yönüne olumlu bir etki sağlar. Yeşil bir yatak örtüsü ya da mobilyalarda kullanılacak olan soft bir yeşil renk, yeşilin diğer tonlarıyla ya da farklı bir renkle zenginleştirilebilir. Örneğin çocuğun çalışma masası yeşilin hakim olduğu bir odada mor veya turuncu seçilebilir. Turuncu, çocukların sosyalleşmesi bağlamında enerjik bir renk olarak karşımıza çıkarken morun da yaratıcı, sanatsal yönü kuvvetli çocuklara ilham verdiği bilinir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.