SON DAKİKA

Evim Güzel Evim

Cisco Didem Duru Pandemi Döneminde Süratli Aksiyon Dinmedi

Cisco Didem Duru Pandemi Döneminde Süratli Aksiyon Dinmedi
Bu haber 28 Haziran 2021 - 23:40 'de eklendi ve 254 kez görüntülendi.

Cisco Didem Duru Pandemi Döneminde

Cisco Didem Duru Pandemi Döneminde Pandemi süreci dijital dönüşüm sürecini mecburi kıldı ve Türkiye’de pek çok şirket dijital dönüşüm yolculuğuna başlayıp bu prosese süratlice adapte oldu. Bu yönden tanıttığı geniş yelpazedeki çözümleriyle işletmelerin yanısıra olan ve sektöre yön veren teknoloji devi Cisco’nun Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, Hürriyet’e mühim açıklamalarda bulundu.
Pandemi devreinden işletmeler nasıl etkilendi?

Türkiye’de dönüşüm sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de fazlası işletme pandemiden olumsuz etkilendi. İş yapış biçimi değiştiği gibi iş hacimleri de vuruş aldı. Fakat pandeminin ilerleyen aylarında süratle prosese ve yeni devreye adapte olunmaya başlandı. Şirketler dijital dönüşüme sürat verdi. Evden çalışma sistemleri, BT ekiplerinin uzaktan çalışanlara ve müşterilere kesintisiz hizmet vermesini sağlayacak hizmetler, bulut sistemleri bir anda daha çok sayıda şirketin i kısa vadeli planlarında konumunu aldı, lüzumlu düzenlemeler yaşama geçirildi. Mesela Cisco olarak biz bu proseste fazlası yeni hizmeti yaşama geçirdik, fazlası hizmetimizi de pandemi koşulları sebebiyle meydana gelen yeni lüzumluliklere uyumladık.
Çalışanların değişik yerlerden değişik vasıtalarla bağlandığı bölgelar süregelenlaştıkça bulut teknolojileri de daha ön plana çıkmaya başladı. BT ekipleri de çalışanla gereksinim duydukları her yerde ve her vakit en iyi düzeyde dijital deneyimler sunma mecburiluğu meydana çıktı ve şirketler dijital iş yeri çözümlerini ilerletmek amacıyla sürat, analiz ve denetim temellı bir bulut merkezli modele geçmeye başladı. Şirketlerin Süreklilik, Analiz, Emniyet, Bağlantı ve Operasyonlar olmak üzere beş ana alanda emniyetle kusursuz bulut stratejileri geliştirmesine yardımcı olmaya yoğunlaştık. Bulut teknolojisini bu alanlara birleşik etmek amacıyla çok mühim yatırımlar yaptık.

Teknoloji

Türkiye’de de şirketler bilhassa pandemi ardından meydana gelen yeni koşullarda dijitalleşmenin bir mecburilik bulunduğunu gördü. Teknoloji, medya ve telekomünikasyon alanlarında, sıhhat ve ilaç pazarında şirketler dijital dönüşümü şahsi ilk seçenekleri arasına aldı, süratle programya geçti. Evden çalışma programları sebebiyle finans pazarında de bu dijital dönüşüm kaçınılmazdı. Teknoloji, medya, bilgi prosedür gibi fazlası ana iş kolunda da sağladığımız hizmetler yardımıyla fazlası değişik alanda şirketler ağ itimatilirği ve BT ekiplerince erişim gibi kritik alanlarda problem yaşamadan yeni devre iş yapış şekillerine geçmelerinde destek olduk.
Bu özel proses, dijital dönüşümü son derece süratlendırdı. Bu kadar süratli olan bir değişim, yanısıra ne gibi sıkıntıları getirdi?

Pandemi sürecinde şirketler

en büyük endişesi ağlarda emniyet ve uzaktan erişim konularıydı. Sürekli değişen program bölgeları, ağ itimatilirğini daha komplike duruma getirdi. Günümüzün sıksık entegrasyon ve sıksık sağlama (CI/CD) programları, program bölgeları ve iş yüklerinin itimatilir, emniyet duvarlarının ideal bir şekilde yapılandırılmış ve emniyet ilkelerinin birleşik edilmiş olmasını sağlamak amacıyla geliştiriciler, emniyet ve ağ ekipleri arasında daha sıkı bir koordinasyonu lüzumlu kıldı. Aksi takdirde, sıksık değişen bu bölgelardaki emniyet açıkları ve yanlış yapılandırmalar, potansiyel tehdit aktörleri amacıyla açık kapı bırakıyor. Ağ itimatilirğini tekrar tanımlayarak ve basitlaştırarak Cisco olarak yeni hizmetlerimizi duyurduk.

* Sektörün İlk Entegre Ağ ve İş Yükü Güvenliği Çözümü Cisco Secure Workload,

programlar nerede olursa olsun lüzumlu siyaset farkılıklarıni Cisco Secure Firewall’a hareketli bir şekilde bildiriyor ve kapsamlı bir görünürlük ve denetim sağlıyor.
* Geliştirilmiş Threat Defense: Secure Firewall Threat Defense 7.0, yeni kuşak yetkisiz giriş engelleme sistemlerini (NGIPS) tarifleyen, dünyanın lider tehdit koruma platformu Snort 3 IPS ile daha yüksek verimlilik sunuyor. Emniyet Duvarı Güvenli Yönetim Merkezine SecureX şeridinin eklenmesi de algılama ve araya girmek proseslerini basitleştiriyor.
* Cisco’dan Buluta Özel Emniyet Duvarı: Kubernetes bölgeları amacıyla özel tasarlanmış Cisco Buluta Özel Emniyet Duvarı, geliştirici arkadaşı bir hizmet ve Cisco’nun bugüne dek ilerlettiği en elastik emniyet duvarı olma özelliğini taşıyor.

Cisco olarak bu proseste neler yaptınız?

Hangi çözümlerinizle öne çıktınız? İşletmelere hangi alanlarda destek oldunuz?
Pandemi bütün dünyada yaşamı beklemediğimiz şekilde etkiledi. Teknolojinin ve internetin, ekonominin devam etmesini sağladığını gördük. Fakat internet erişimi, dünya nüfusunun yalnızca %50 sinde var ve pandemi, internete erişimi artırma gereksiniminin aciliyetini bir kez daha meydana koydu. Pandeminin başlamasıyla, bütün dünyada müşterilerimize destek olabilmek ve onlara evden çalışma bölgeı sağlayabilmek amacıyla itimatilir bulut servislerimizden internet konferans amacıyla Webex, emniyet amacıyla VPN, Güvenli DNS /Umbrella) ve çok faktörlü kimlik doğruluğunu sağlama (DUO) servislerini kullanıma açtık. Çünkü bu yeni devrede bulut tüketimi süratle arttı. Bulut programlarında günlük kimlik doğruluğunu sağlama prosedürleri, pandeminin ilk birkaç ayında %40 artış gösterirken bunların büyük bölümü detaylı bulut hizmetlerine itimatilir erişim sağlamak isteyen şirketler ve orta ölçekli kuruluşlardan geldi. Biz de yeniliklerimizi, kısa ve orta vade atılımlarımızı bu değişen beklentilere göre şekillendirdik. Kısa sürede evirilerek beklentilerin de önüne geçmeyi başardık.

Ağ Erişiminin

Araştırmalara göre şu an pandemi evveli devreye göre bölgea 4.7 kat çok şahıs derli toplu olarak evden çalışıyor. Bu halde şirketlerin VPN ölçeğini genişletip evden çalışma ağlarında itimatilirği çoğaltarak çalışanlarına her yerden verimli olma ve iş birliği yapma imkânı sağlaması, programları itimatliğini sağlamak amacıyla çok faktörlü kimlik doğruluğunu sağlama (MFA) kullanması ve siber gözdağlarına karşı savunma hedefiyle bulut itimatilirği itimatilir erişim hizmetleri uç noktası (SASE) programı gerekti. Pandeminin etkisi, müşteri sayıları, program trafiği örüntüleri ve e-öğrenim kullanım sayısındaki süratli artışlar, görünümlü konferanslar, sanal etkinlikler, uzaktan bakım, proses otomasyonu ve ağa bağlı diğer hizmetlerde aynısı görülmemiş düzeydeki sert dalgalanmalarla da kendini gösterdi. Hizmet sıksıkliği sağlamak amacıyla diğer fazlası ağ işlevine ek olarak tekrara dayalı idare görevlerinin, ağ erişiminin, oryantasyon ve segmentasyonun yanı sıra veri merkezinin ötesinde buluta kadar geçerli siyasetların otomatikleştirilmesi lüzumluliği doğdu. Bu gereksinimleri karşılamaya yardımcı olmak ve ufak işletmelerin temel faaliyetlerine odaklanmalarını sağlamak amacıyla Cisco olarak “İşletmeler amacıyla Tasarlandı” portföyüne görülmemiş güncellemeler yaparak makine öğrenimi, suni zeka ve bulut merkezli çözümlerin kuvvetinü bir araya getirdik. Satın almayı, kurulumu ve bakımı basitleştirdik.

Dijital dönüşüm sürecinin oluşturduğu en büyük fırsat/avantaj neydi?

Dijital dönüşümde meydana çıkan, daha doğrusu büyük ya da ufak işletmelerin fark ettiği en büyük fırsat global müşterilere erişim olanağı oldu. Yani Türkiye’deki bir KOBİ dünyanın diğer ucundan bir müşteri bulabileceğini, onunla basitçe görünümlü arama sistemleri üzerinden etkileşim kurup iş yapabileceğini gördü. Burada Cisco Webex’in çok mühim bir özelliğinin da faydasını transfer etmek istiyorum. Gerçek vakitli tercüme özelliği yardımıyla toplantılara bundan sonra daha rahat katılan kullanıcılar, İngilizceden 100’ü aşkın dile tercüme yaparak, ekiplerin birbiriyle daha etkili bir biçimde etkileşim kurmasını olası kılabilecek ve işletmelerin daha kapsayıcı ve küresel bir iş kuvveti oluşturması amacıyla yeni fırsatlar yaratabiliyor. Cisco Webex bu özelliğe, dil barikonumunu kaldırarak daha da basit bir online konferans tecrübesi sunmak hedefiyle yoğunlaştı.

 

Pandemi evveli devreye geri dönebilmek olası mü?

Yoksa ‘yeni normal’ bundan sonra yaşamımıza kalıcı olarak yerleşti mi?
Pandemi devreinde mecburi olarak ilerleyen birtakım reflekslerin ve sağlanan hizmetlerin, kazanılan alışkanlıkların, pandemi bittiğinde de proseseği kanaatindeyim. Bu devrede müşterilerimize işlerini her yerden ve her koşulda aynı konforla, düzenlerini bozmadan devam ettirmelerini sağlayacak hizmetler vererek süratli aksiyon aldık. Sunduğumuz hizmetler şirketlerde itimatilirği aynen devam ettirirken maliyetleri azaltma konusu ile ilgili da mühim katkı sağladı. Buradan bakınca pandemi ardından da bunun devam etmemesini gerektirecek bir hal olacağını düşünmüyorum. Pandeminin iş yapış şekillerimizi kalıcı olarak değiştirmesiyle, çalışanlar bundan sonra büroten ve evden çalışma arasında bir denge kurarak ne vakit ve nereden çalışacakları konusu ile ilgili daha çok söz sahibi olmak istiyor. Şirketler dijital iş yeri dönüşümüne yatırım yapıp hibrid modeller kurdukça, konumdan bağımsız olarak çalışan tecrübesini gerçek anlamda dönüştüren teknolojik çözümler ve hizmetler, bulut temellı iş birliği platformları öne çıkıyor. Bulut teknolojileri, pandeminin ilk aylarında şirketlerin koşullara süratle uyum sağlamasına yardımcı oldu. BT ekipleri, ileride çok daha çok çevikliğe gereksinim duyacak. Ekipler, gözlenebilirlik gibi çözümleri kullanarak aslında mühim olan veri ve verileri izlemeye geçebilecek. Onlar sahip olunan dönüşümlerinin ölçeğini büyütmeye devam ettikçe de bulgular ve otomasyon, ileride büyüme, rekabetçilik ve elastiklik yönünden daha mühim bir duruma istikbal. Çalışanların bu kazanılmış konforun, bir anlamda hak ve alışkanlıkların pandemi tamamlanınca de devam etmesini isteyeceklerini öngörüyoruz.

Uzun vadeli stratejik düzenleme yapan şirketler amacıyla geleceğin iş bölgeı vizyonuna sahip olmak çok mühim. Çalışanların beklentilerini ve verimliliği arttıracak gereksinimleri çok iyi belirleyip hareket etmeleri gerekiyor. Mesela Cisco Webex’in sağladığı basitlıklar, çalışanların ajandasına göre düzenleme yapan bilhassar, yüksek nitelik görüntü ve ses sistemleri bu beklentileri en iyi şekilde karşılamak üzere tasarlandı. Pandemi ardından hibrid çalışma bölgelarının süregelenlaşacağı düşünülerek yapılan sunum ayarları, sensörler, Yapay Zeka özelliği, otomasyon çalışanları evlerinde de üretken tutarken uçtan uca ağ itimatilirği, basit düzenleme, vakit tasarrufu ve yeni teknoloji deneyimleri sağlıyor. Bunlar bundan sonra iş ve eğitim hayatlarının, uzaktan erişimle hizmetlerin sürdüğü eğitim ve sıhhat gibi sektörlerin birer parçası haluna istikbal.

Pandemi devreinde süratli aksiyon aldık

Araştırmalarımıza göre pandemi ardından dünya genelindeki iş kuvvetinün yalnızca yüzde 9’unun tamamıyla büroya dönmesi bekleniyor. Uzaktan çalışma devreinde verimlilik artışı, maliyet azalması gibi etkenlerle büyük şirketlerin yüzde 53’ü, pandemi ardından büro alanlarında ve malzeme kullanımlarında küçülmeye gidecek. Çalışanlarda, teknik alt yapı ve akıllı teknolojilerle iyileştirdikleri bir hibrid çalışma bölgeı beklentisi son derece yüksek. Mesela verimliliği ve iş birliğini en üst civarda gerçekleştiren Cisco Webex yardımıyla çalışanlar, bulundukları her yerden işlerine devam edebiliyor. Pandemi ardından iş yerlerine dönmeyi tercih eden şirketler amacıylase akıllı ve sıhhatli iş bölgeları sistemleri öne çıkacak. Şimdiden dönüş süresini planlayan müşterilerimize, Cisco Webex üzerinden en ideal çözümleri sunuyoruz.
Cisco olarak pandemi ardından trendleri nasıl öngörüyorsunuz? Başka ne gibi değişimler yaşayacağız?
Pandemi ilerledikçe, müşterilerimizle iş sıksıkliğinden iş çevikliğine geçiş amacıyla iş birliği yaptık. Ayrıca, yenilikçi program deneyimlerinin sağlanmasının ve ölçeğinin genişletilmesinin her vaktinden daha süratli olmasına katkıda bulunduk. Bu farkılıkları göz önünde bulundurarak, teknoloji ve BT sektörünün yakın geleceğini tarifleyen 6 ana trendin bulunduğunu düşünüyoruz. 2020’nin de gösterdiği gibi, teknolojik değişimin temposu çok yüksek ve 2021’de bunun devam etmesini bekliyoruz. Pandemi son derece zorlu bir deneyimdi, fakat dijitalleşme işletmelerin, kuruluşların ve şahıslerin krizde ilerleyebilmesinde hayati bir rol oynadı. Gelecek ve teknolojinin gündelik yaşamımızdaki olumlu rolü adına ümitliyim.

Cisco olarak Öngördüğümüz

en mühim teknoloji trendlerinin başında dijital uçurumun kapanması geliyor. 5G ve Wi-Fi 6 ağlarının kullanılmaya başlanması ve genprosedüresi bant genişliği, sürat ve gecikme gibi konularda iyileşme sağlayacak ve internet bağlantısının, fiber optik ağların ulaşılamayacağı yerlere de ulaşmasına imkan tanıyacak. Sıhhat hizmetleri, üretim ve eğitim gibi alanların bütünü bu halden faydalanacak. Böylece, bu yeni teknolojilerin milyonlarca şahıs amacıyla büyüme ve inovasyona güç vermesiyle, dijital uçurum biraz daha kapanacak.
Bir diğer trend ise sensörlerin tecrübeye (ve itimatilirğe) katkısı. Sensörler, 2021 senesinde şahıs ve çalışan sağlığı ve itimatilirğinde merkezi bir konumda olacak. Yama aynısı sensörlerle sıhhat takip edilirken, spor sensörleri beyin sarsıntısını izleyecek. Yorgunluk sensörleri ise zorlu koşullarda uyanıklığı takip edebilecek. Sensörlerin tanıttığı veri temellı bulgular, işyerinde daha itimatilir, daha sıhhatli ve daha verimli bir bölge sağlanmasına yardımcı olacak.
Geleceğin anahtarı, programlarla sağlanan çeviklik ve elastiklik ise bir diğer teknolojik trend olarak karşımıza çıkacak. Bulut teknolojileri, pandeminin ilk aylarında şirketlerin koşullara süratle uyum sağlamasına yardımcı oldu. 10 aylık bir vakitın sonunda, fazlası işletmenin kalbinde yer alan programlar bundan sonra son derece dağıtık bir halde. Her vaktinden daha hareketli olan çalışanlar ise sistemler üstüne aynısı görülmemiş bir talep yüklüyor. BT ekipleri, sahip olunan dönüşümlerinin ölçeğini büyütmeye devam ettikçe de bulgular ve otomasyon, ileride büyüme, rekabetçilik ve elastiklik yönünden daha mühim bir duruma istikbal.

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru

Müşteri tecrübesinden marka heyecanına geçiş de daha mühim duruma istikbal. Mobil ve akıllı cihazlar gündelik yaşamı dönüştürürken, alışveriş, bankacılık, eğitim ve daha fazlası amacıyla çok sayıda mobil program var. Pandemi sürecinde mobil programlar, şahıslerin takibinde son derece mühim birer vasıta haluna geldi. Mobil programlar, kamu ve özel sektör kuruluşlarının kullanıcılarla benzersiz biçimlerde etkileşim kurmasını sağlarken, fazlası iş süreci de programlar üzerinden gerçekleşiyor. Çoğu ilerlemiş program, anlık cevapların yanı sıra daha şahsi ilişkilerin yürütülmesini de sağlıyor. Bu da ağlardan elde edilen gerçek vakitli bilgi yığınlarının süratle eyleme geçirilebilir verilere dönüştürülebilmesini lüzumlu kılıyor. Bu kabiliyetleri kullanan şirketler, müşterilerine, bir problem bildirmelerinden de evvelce cevap verebiliyor. Temel düzeyde müşteri memnuniyetini derin müşteri bağlılığı, heyecanı ve sadakatine dönüştüren de bilgi edinme temellı şahsileştirme ve tecrübesin bu birleşimi oluyor.
Kimlik ve parolasız istikbal en çok ilgi gören trendlerden biri olarak karşımızda. Mobilite ve bulut çözümlerinin daha süregelen tüketimi, ölçeklenebilirlik ve maliyet konusu ile ilgili büyük avantajlar sağlasa da siber tehditlerde artışı da yanısıra getirdi. Sıfır itimat metodolojisi, bundan sonra bu problemlere karşılık vermekte yetersiz kalıyor. Kayıp ya da çalıntı kimlik verileri, uzaktan çalışmaya geçişlerle daha da artarken, emniyet ihlallerinin en süregelen sebebi olmayı sürdürüyor. 2020 Duo Güvenilir Erişim Raporu’na göre, iş hedefli sarfedilen mobil cihazların %80’inde biyometrik bilhassar yapılandırılmış olup bu miktar geçen beş senede %12 artış gösterdi.

Son olarak aslında gereksinim duyduğunuz

teknolojiler amacıyla tüketim modelleri de yeni trendlerden biri olarak yaşamımıza ve iş yapış şekillerimize yön verecek. Şirketler, uzun vakittir herkes amacıyla aynı şekilde tasarlanmış dijital çözümlere yatırım yaparak sık sık kullanıcıların gereksinim duymadığı bilhassare para ödüyor. Günümüzde hizmet olarak program çözümleri, şirketlerin belirli bir vakitte gereksinim duyduğu bilhassar amacıyla para ödemesini sağlıyor. Böylece şirketler, gerektiğinde diğer hizmetleri de süratlice edinebiliyor. Daha çok özellik ve imkan program yolu ile sağlandıkça, tüketim modelleri değişmeye devam edecek. Bu “kullandığın kadar öde” modelleri, göz ardı edilemeyecek kadar elastik ve düşük maliyetli. Cisco 2021 CIO ve BT Karar Vericileri Nabız Yoklaması Araştırması’nda, CIO’ların ve BT karar vericilerinin %85’inin işletmeleri amacıyla mühim bulunduğu konusu ile ilgili mutabık kaldığı üzere bu tür “kullandığın kadar öde” harcamaları, şirketlere daha çok elastiklik ve maliyet öngörülebilirliği sağlamaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Hırsızlık Yapma Emek Hırsızı