SON DAKİKA

Evim Güzel Evim

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Thodex vurgunu Hakkında Konuştu

Bu biyografi 22 Nisan 2021 - 22:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Thodex vurgunu Hakkında Konuştu

Kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer’in aşağı yukarı 2 milyar dolarla vatan dışına kaçtığı savına dair açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “400 bin şahıs mağdur. Devlet arkasından bakıyor; aynı, Tosuncuk’un arkasından baktıkları gibi” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özel’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

* Türkiye‘de kripto paralarla alakalı bir borsa kurmuş olan Faruk Fatih Özer, dün, Türkiye’deki 400 bine yakın yatırımcının paralarını alıp, vatandışına kaçtı gitti. 400 bin şahıs mağdur. Devlet arkasından bakıyor; aynı, Tosuncuk’un arkasından baktıkları gibi…

* Çiftlik Bank da paraları topladı topladı, gözlerinin amacıylae baka baka, AK Parti‘nin sloganlarını söyleye söyleye, ‘dış güçlerle savaşıyoruz’ diye diye, AK Parti’ye arka çıka çıka, bakanlara övgü düze düze gitmişti.

* Bu da AK Parti’li Dışişleri Bakanıyla fotoğraf vererek, AK Parti’li bir milletvekilinin oğlu bulunduğu söylenen birisiyle ziyaret yaparak ve gene bir milletvekilinin kardeşiyle ortaklık kurarak milletin gözünün amacıylae baka baka bu paraları topladılar, kaçtılar.

Burası Türkiye Cumhuriyeti. Bu devlet birilerine, değişen şartlara göre planlamaleri yapsın diye idaresi emanet ediyor. Hükümet olmak demek bu demek. Siz ülkede, bir yerde bir yoğunlaşma varsa o bölgeye bakacaksınız. Geçmişte de bu ülkede benzer kötü tecrübeler olmuştu.

* Genellikle Çiftlik Bank olayında da ağzınız yandı. Bir yerde bir yoğunlaşma var, milyarlarca dolar para bir yere yatırılıyor. Siz devlet olarak o bölgeye bir planlama yapacaksınız. Sizin göreviniz bu. Bir kısmı planlamasiz, kontrolsüz bırakırsanız bu tür birileri çarpar gider.

* Cumhuriyet Halk Partisi eleştirince, ‘Neden eleştirdin? Peki bu meselede sen Cumhuriyet Halk Partisi olarak ne yaptın?’ Bakın ne yaptık (elindeki kağıdı göstererek): 5 Aralık 2019 tarihinde Antalya milletvekilimiz Çetin Osman Budak, genel başkan yardımcımız o dönemde; altında ilk sayfada 10, başka sayfada başka milletvekillerimizin imzalarıyla, içtüzüğe göre Meclis Araştırma Önergesi verdiler.

* Verilen inceleme önergesinde, Blockchain’e dönük teknolojik ve hukuki altyapının geliştirilmesi gerektiği, bu hususta risklerin bulunduğu, hem fırsatların hem de risklerin barındırıldığı bir yerde planlamalerin yapılmaması halinde çok mühim risklerin olacağı anlatılıyor. Deniyor ki, ‘bu konuyu Meclis araştırsın.’

* Hem de o tarihte gene Çetin Osman Budak’ın başvurusuyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’na başvuruyoruz ve ‘bu hususta bir rapor hazırlayın.

* Meclis’e diyoruz. Hazırlanan raporda da, raporun 19’uncu sayfasında, ‘ayrıca kripto parayla oluşturulan işlemlerin geri döndürülemez olması, operasyonel hatalarda ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı kayıp risklerini de yanında getiriyor.’ diyor ve bu hususta bir çalışma yapılması lüzumluliğini söylüyoruz.

* Biz görevimizi yapmışız. Peki siz yapmış mısınız? Bugün o 2 milyar doları yatırmasaydınız, Faruk Fatih Özer, hukuki boşluktan yararlanarak, o alanda bir planlama yapmadığınız amacıyla bir internet sitesi kurar gibi kuruyor, diyor ki, ‘siz parayı bana yollayın, ben bu işin borsasını kurdum.

* Benim üzerimden size dünyadaki kripto paralar satılacak.’ Bir Allah’ın kulu da dönüp, ‘yav sen ne borsası kuruyorsun kardeşim? Milletten bu parayı alıyorsun da karşısında teminatın nerede? Ya sen bu paraları sonra vermezsen?’ diye bir dönüp bakmıyor.

* Yasaklamıyor, açık açık dolandırıcılığa fırsat veriyor, kaçınca şimdi öyle arkasından bakıyoruz beraber. Olmaz.

* Burada doğrudan, 2 milyar dolarla alakalı devlet üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Bir kısmı planlamadiyseniz, sizin bıraktığınız boşluğu, bir dolandırıcı dolduruyorsa bu insanları sahipsiz bırakamazsınız.

* Bu hususta hemen lüzumlu adımların uluslararası düzeyde atılması lazım. Türkiye’de de devletin dönüp ‘evet, sizin güvenceniz biz olmalıydık. Biz burayı boş bıraktık ama korkmayın devlet yanınızdadır, arkanızdadır, mağdur edilmeyeceksiniz’ demesi lazım.

* 20 senedir yönetiyorsun, önüne gelen bizim vatandaşımızı tokatlıyor. Dünyanın öbür ülkelerinde yapılmayan, yapılamayan bir yolsuzluk Türkiye’de yapılıyorsa nedeni meşru boşluklar ve hükümetin bu hususta lüzumlu iradeyi meydana koymamış olması.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA