Evim Güzel Evim

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığı Neden Olur?

31.05.2019
354

Bel fıtığı günümüzde en çok rastlanan sağlık problemlerinden birisidir.

Bu yazımızda sizlerle bel fıtığının ne olduğunu, bel fıtığının neden olduğunu, bel fıtığına nelerin iyi geldiğini paylaşacağız.
Bel fıtığına yakalanmış bir hastanın hayatı artık eskisi gibi değildir.

Genelde orta yaşlarda görülse de bu rahatsızlığa her yaşta yakalanabilirsiniz.Çektirdiği dayanılmaz acılarla adı bel fıtığı olan bu hastalık nedir? Neden oluşur?

Bel fıtığı; Belimizde vücudu ayakta tutan beş tane omur kemiği ve bu kemiklerin arasında disk adı verilen kıkırdaklar vardır, bu kıkırdakların içi de jöleye benzer bir sıvı bulunur. Vücuda ağır yük bindiğinde, ani ve ters hareketlerde bulunma düşme, çeşitli kazalar disk içindeki jöleye benzeyen bu sıvının dışarı çıkmasına neden olur.

Dışarı çıkan bu sıvının omuriliğe ve sinirlere baskı yapmasına Bel Fıtığı denir. Bel fıtığı kuyruk sokumu ile onun bir üstündeki omur arasındadır.
Ön ısınma hareketleri yapmadan, bilinçsizce spor, futbol, güreş, halter, basketbol ve savunma sporlarını yapmak; aşırı stres yorgunluk kasların aşırı gerilmesine neden olur bu da bel fıtığına neden olabilir. Ayrıca aksırma, ıkınma ve hapşırma gibi basit sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir.
Bel fıtığının en önemli belirtileri bel ve bacaklara vuran ağrılardır.

Bacaklarda uyuşma, karıncalanma, hastalık ilerlemişse bacaklarda kuvvet kaybı el ve ayaklarda duyu kaybı, idrarını tutamama şeklinde görülebilir.

Bel fıtığının ağrısı çok şiddetli ve yakıcı bir ağrıdır. Hastalığın çok ilerlemiş evrelerinde felç öncesi durumlar,bacaklarda hissizleşme de görülebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.