Balkon Bahçeciliği Nasıl Yapılır? Nedir | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Balkon Bahçeciliği Nasıl Yapılır?

02.04.2020
324
Balkon Bahçeciliği Nasıl Yapılır?

Evinde bahçe olmayan kent merkezinde yaşam sürdüren bireylerin özene bezene yaptığı balkon bahçeciliği ile sebze ve meyveler basitçe yetişebilir. Bu imkânsız değildir. Şehir yaşamıyla birlikte betonlaşma ile tabiata olan hasret artmıştır.

 

İnsanlarımız bu hasreti hobi olarak yine bize sunmuştur. Evlerinin ufak balkonlarını küçücük saksılarla bahçe haluna getirmeye başlayarak içlerinde kalan hasreti az da olsa dindirmeye çalışmışlardır.

Balkonunuz Güneşi Ne Taraftan ve Ne Kadar Alıyor Mekânın Önemi

Balkon bahçeciliğine başlamadan evvelce bahçeyi kuracağınız balkonun tarafı güneş alan doğrultuda olmalıdır. Hatta olasıysa ilk sabah güneşini alması daha iyidir. Sabah güneşi alan her yer de rahatça istediğiniz meyve sebzeyi yetiştirebilirsiniz.

 

Ekim gerçekleştireceğiniz alan nemli olmamalıdır. Bu hal yalnızca balkon bahçeciliği amacıyla değil bahçelerin hepsi amacıyla geçerlidir. Bahçe ekilecek yer havadar, güneş alan ve ferah bir bölge olmalıdır. Eğer mekânınızın nemli bir yapısı varsa nem seven süs bitkilerini tercih edebilirsiniz. Balkonuz yel alan doğrultuda ise uzun bitkiler ekerek yelı kesebilirsiniz. Sonuç olarak arkadaki titiz sebzeler zarar görmez.

Balkon Bahçeciliğinde Tercih Edilen Bitkiler

Balkonunuzun ebadına göre fazlası bitkiyi yetiştirebilirsiniz.  Balkon bitkisi yetiştiriciliğinde:

Melisa, fesleğen, biberiye, nane, reyhan, kekik gibi aRomatik bitkiler
Domates, soğan, sarımsak, fasulye, biber, pazı, ıspanak gibi sebzeler
Mandalina, armut, çilek, incir, elma, kiraz bodur meyve ağaçları

Yetiştirebilirsiniz. Bu saydığımız bitkiler ve daha nicesi saksıda yetiştiği amacıyla kısa sürede meyve verecektir.

Balkon Bahçeciliğinde Bilinmesi Gerekenler

Balkon bahçeciliğinde temiz toprak kullanmak gereklidir. Zararlı böcek ve otlardan ayrıştırılmış toprak satın alabilirsiniz.
Bitki ekimi amacıyla geniş yayvan saksılar ya da derin yağ tenekeleri kullanılabilir.
Tahta kasalar amacıylada fideleme yapabilirsiniz.
Gübre amacıyla organik sertifikası olan markaları tercih etmelisiniz.

 

Çakıl taşları ve perlit taşlarının su tutucu özelliklerinden yararlanarak drenaj işlemlerinde kullanabilirsiniz. Fazla sulamadan ötürü meydana gelen çürüme ve mantar oluşumunun önüne geçer.
Bahçecilik yapar iken tohumlarda organik olanları tercih edin.
Ürün veren sebzeler güneşli yerlerde yetiştirilirken yapraklı sebzeler gölgeli yerlerde yetiştirilmelidir.

Balkon bahçeciliği yapmanın faydası da, keyfi de, kendi yetiştirdiğiniz sebze meyvenin lezzeti de anlatmakla bitmez. Tecrübeyle sabit, toprağa elini veren kolunu kaptırır. Baharat yetiştireceğim diye pencere önü yetiştiriciliğine girişirsiniz, bir bakmışsınız balkondan domates, limon, biber topluyorsunuz.

Balkon bahçeciliğine başlamayı zor bir uğraşmış gibi gözünüzde korkutup geri ismim atmayın. Tavsiyem bitki yetiştiriciliğine yavaş yavaş başlamanız ve toprağa ısındıkça bitki miktarını artırmanız. Aynı anda fazlası tür bitki ekerseniz hepsinin bakımı ile ayrı ayrı uğraşmak gözünüzde büyüyebiir ve ilk denemede tutmayan fideler hevesinizin kaçmasına sebep olabilir.

Balkon Bahçeçiliğine yeni başlayacaklar için tavsiyeler

Fesleğen, nane, maydanoz, roka ve biberiye gibi aRomatik bitkiler, evde bahçeciliğe başlamak amacıyla idealdir. Marketten aldığınız bitkilerin canlı bir dalını bir bardak suya koyup kök salmasını bekleyebilir (tabii belli Aralıklarla suyunu güncellemek kaydıyla) ya da pakette satılan tohumları kullanabilirsiniz. ARomatik bitkiler çoklıkla ufak topraklarda süratle büyüyen arsız bitkilerdir. Mutfağınızda pencere varsa, içerde pencere önünde yetiştirebilirsiniz.

 

Böylece yemek yapar iken taze baharatlarınız her vakit ellerinizin altında olur. Yeşillenen baharatlarınızın uçlarını koparmaktan çekinmeyin bu bitkiler siz kopardıkça alttan filiz sunar ve büyüyüp gelişirler. Taze baharatlarınızı çatlamış genişçe bir bardakta, küçücük saksılarda ya da kullanılmış bir yoğurt kabında basitçe yetiştirebilirsiniz.
ARomatik bitkiler çiçekçilerde satılan torfta yetişecek kadar kuvvetli olsalar da torf genel olarak sebze meyve yetiştiriciliği amacıyla çok gübreli bir malzemedir ve tohumların yanmasına sebep olabilir.

 

Taze baharatlardan sonra diğer sebze ve meyveler de yetiştirmeye niyetliyseniz, eşit miktarda torf ve steril toprak karışımı kullanmanız daha doğru olur. Steril toprak elde etmek amacıyla civardaki bir park ya da bahçeden gereksiniminiz bulunduğu kadar toprak alın, bir fırın tepsisine yayın ve 120 derecede 30 dakika fırınlayın. Sonrasında steril toprağınızı torfla iyice karıştırın.

 

Dilerseniz ekstra gıda amacıyla kil ya da kül de ekleyebilirsiniz. Birçok bahçeci toprağa gıda tarafınden varlıklı olan zeolit maddesinden de ekler ama elinizde yoksa kullanmanız koşul değil, ben kullanmıyorum.

Doğru ve Sağlıklı Tohumu Nereden Bulabilirim?

Bu problemin mutlak doğru bir cevabı yok. Ekim dikim işleri deneme yanılmayla ilerler ve zevki biraz da burada saklıdır. Daha evvelce toprakla haşır neşir olmadıysanız ilk denemenizde atalık ulusal tohumlar kullanmanızı önermem.

 

Bildiğiniz gibi bu tohumlar jenerasyondan kuşağa özenle aktarılıyor ve köyden köye dolaşılıp toplanmalı amacıyla müthiş bir emek harcanıyor. Değerli atalık tohumları topraktan ilk mamülünüzü aldıktan sonra ekerseniz heba etmemiş olursunuz.

 

Kaynağını bildiğiniz, tadı hoşunuza giden domatesin amacıyladaki çekirdekleri ayırıp kurutun, buyurun size domates tohumu. Kullanmadığınız ve yeşillenmeye başlayan soğanı toprakla doldurduğunuz bir yoğurt kabına gömüp sulayın, yeni soğan bitkiniz hazır! Yaz meyve ve sebzelerinin neredeyse tümünü baharın başında ekebilirsiniz.

Nisan başı organik pazarlarda tohum ve fide bulmak amacıyla idealdir. Favori pazarcınıza gidip ‘fide var mı?’ diye sorun, esasen onlar hangi mevsimde hangi fidenin tutacağını bilirler ve size doğru ürünü sunarler.

 

Bunun dışında tohum amacıyla deneyebileceğiniz bir diğer alternatif, aktar ve yapı marketlerde satılan paket tohumlardır. Paket tohum alırken paketin gerisinde firmaya erişebileceğiniz adres ve telefon bilgisi, danışma hattı olmasına ilgi edin, bu verileri paylaşan firmalar genellikle daha itimat edilir oluyor

Gelin hep birlikte simdi birbirinden güzel balkon bahçeciliği resim galerisine göz atalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.