Aile ve Okul Hakkında | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

Aile ve Okul Hakkında

02.10.2019
322
Aile ve Okul Hakkında

AİLE
Tarihten bugüne kadar tüm uygarlıklar sağlam ve kuvvetli bir aile düzeni, bunun maddi veya manevi gücü ile oluşan toplumlar olarak medeniyetler yarattılar, o aile gücünü devam ettiremeyenler kaybolup gittiler.
Güçlü bir ailenin özellikleri:
1.Aile birim ve anlamına içtenlikle bağlılık
2.Yaşam beraberliği
3.Önyargısız iyi niyet
4.Kesintisiz diyalog
5.Güç koşullarda birlik ve beraberlik.
6.Eksilmeyecek sevgi Aile gücü ve bunun maddi ve manevi varlığı, o aile veya akraba topluluğunun içinde, yaşadıkları en temiz, rahat, mutlu, başarılı, eksilmeyen ve eksilmeyecek dürüst bir sevgi – saygı, topluluğu olmalıdır. Aile bireyleri bu sevgi, saygı, inanç dolu birliğin , normal olarak kazandıracağı güç, haz ve onur ile yaşamaları lazımdır.
OKUL
“Eğitim; yalnızca hayata hazırlık değil, sosyal bir gelişim ve yükseliş ile hayatın tam kendisidir.” John DEWEY
“Kim bir okul kapısı açarsa, bir hapishane kapatmış olur”. Victor HUGO
OKUL ; Saygın kişisel bir kimliğin oluşturulması,
Kişisel yaşam, çalışma ve meslek hayatının sağlam ve düzgün bir temele oturtulması,aşarı kapılarının açılması,
Yaşamın sağlıklı ve saygın bir şekilde devamını düşündürecek, hazırlayacak gerçek bir kültür, bilinç vererek yaşama hazırlayan bir imkandır.
Okula giden çocuklar, yurdun pek çok değişik yerlerinden gelmiş insan tiplerini, karakterlerini tanıyarak, ders aralarındaki paydoslarda arkadaşlıklar kurar, kitap okuma alışkanlığı kazanırlar.
Gerçek manası ile bir ceza evini boş bırakacak bu güç, gençlerin ilk okuldan başlayıp, belirledikleri meslek eğitim sonunda, bu çağdaş okullardan kazandıkları ve kazanacakları kişisel ve mesleki kültürün zenginliği ile, sosyal ve ulusal gelişmenin ve onurunun başlangıç, yükseliş ve gelişme gücü olacaktır.
Başarısızlığın Nedenleri.
Başarısızlıkların nedeni genelde zekaya ve yeteneğe bağlanmaktadır.
Oysa araştırmalar bu belirlemenin doğru olmadığını en azından yeterli olmadığını ortaya koymuştur. Başarısızlığa zekadan başka, öğrencilerin derslere ilgileri, yetenekleri, okul programları,öğretmenler, derste başarıyı göstermek için izlenen metotlar, aile ve çevrenin etkisi vardır.
HEDEF
NİÇİN HEDEF?
Başarıya ulaşmanın ilk şartı, hedef belirlemektir. Hedef, belirli bir zaman diliminde ulaşılmak istenen noktadır.
HEDEF BELİRLEME:
Başarılı olmak için,öncelikle ulaşılması düşünülen hedefin açık ve net bir şekilde tanımlanması gerekir. Kişi istediğini bir hedef olarak önüne koyarsa, bu hedefe yönelik çalışmaları gerçekleştirir ve başarıya ulaşır. Bu da;
-Belirlenen hedefe inanma
-Hedefe götürecek etkinlikleri planlama ve
-Bu planın gereklerini yerine getirmeyle mümkün olur.
Hedef belirlenirken, göz önünde bulundurulması, dikkate alınması gereken noktalar iyi bilinmelidir. Hedef belirleme niyetindeki kişi bu işi yaparken;
-Gerçekçi olmalıdır.
-Kişi kendini tanımalıdır. İlgilerini belirlemeli, becerilerini göz önüne almalı, gücünün yetebileceğini istemelidir.
-Hedefin ulaşılabilir olmasının yanında, motive edici olmasına dikkat etmelidir.
-Yakından uzağa, büyükten küçüğe doğru, yeni hedefler belirlemelidir. Hedefler belirlenirken önem sırasına ve önceliklere göre bir sıralama yapılmalıdır.
HANGİ OKUL:
Hangi sınavla hangi okula gidilebileceğini öğrenmeli, ona göre hedef belirlemelisiniz. Sbs sınavı‘dan başlayarak bu ayrıma zaten geir örenci. Önemli olan sadece kazanmak değil, kazanacağınız okulu bilinçli olarak tercih etmenizdir. Çünkü tercih edeceğiniz okul sizi şekillendirecek, hayata hazırlayacaktır. Hangi okulda okuyacağınızı iyice düşünmeli, bu okulları ve durumlarını bilenlere sormalı, danışmalı, yayınlanmış kaynakları okumalı; ayrıntılı bir araştırmadan sonra hedef belirlemelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.