Evim Güzel Evim

Ağaçları korumak için neler yapmalıyız?

23.10.2019
315

Canlılar solunum yaparak hayatta kalırlar. İnsanlar oksijenli solunum yaparlar ve bitkiler ise kendi besinlerini kendileri üretmektedirler. Bu iki olgu arasında bir döngü vardır.
İnsan açısından baktığımızda, solunum yaparken oksijen alıp karbondioksit veren insanlara karşı fotosentez yapan canlılar karbondioksidi su ile birleştirip besin üretirler aynı bununla birlikte oksijen de üretir ve doğaya salar. Bu oksijeni de insan kullanır.
Atmosferde oksijen yaklaşık %1 civarıdır. Solunumla tükettiğimiz oksijen az orandadır. Buna rağmen bu yekuna göre olan orandır. Oksijen üretiminde ağaçlar veya ormanlık alanlar son derece önemlidir.
Ağaçların canlılık için hayati bir noktada olması korunmaları gerektiği gerçeğini ortaya koyar. Bu sebeple çevremizi korumak önemlidir.
Ağaçları korumak için şunları yapmalıyız

Çevremizi temiz tutmalıyız.
Bilinçsiz ağaç kesimlerine izin vermemeliyiz.
Kesilen ağaçların yerine yenilerini dikmeliyiz.
Orman yangınlarını engellemeliyiz.
Ormanlık alanları doğaya uygun bir biçimde bırakmalıyız.
Kültür ormanları oluştururken doğal ormanları kendi haline bırakmalıyız.
Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.
Fidan dikmeyi bir kültür haline getirmeliyiz.
Çevre hakkında daha çok bilgilendirme çalışmaları yapmalıyız.
Ağaçlar hakkında insanları bilgilendirmeliyiz.
İsraf ve tasarruf kavramlarının doğa ile olan ilişkisini daha net kavramalıyız.
Ağaçlar doğal bitki örtüsünü oluşturur ve korur. İklim ve hava durumu gibi doğa olaylarını kontrol eder ve toprağı zengin kılar. Ağaçlar yeryüzünün çivileri gibidir. Yeryüzünü korur, canlılığın devamını yardımcı olur. Bu nedenlerle ağaçları korumalıyız.

BM’den ürkütücü rapor, her yıl 15 milyar ağacı kaybediyoruz!

Birleşmiş Milletler’in (BM) bir çalışması sonucunda, dünyadaki arazilerin üçte birinin yoğun tarım pratikleri sebebiyle aşırı derecede aşındığını ortaya koydu. Andre Ethier Authentic Jersey“The Global Land Outlook” (Küresel Arazi Görünümü) isimli bu çalışmada, verimsizleşen topraklar sebebiyle milyonlarca insanın açlık, yoksulluk ve savaşma riskiyle karşı karşıya geldikleri belirtiliyor. Adidas Baratas

Küresel çapta yapılan çalışmalar, verimsizleşmeye ana sebep olarak endüstriyel tarımı işaret etmektedir. Derrick Henry Jersey BM, her yıl 24 milyar ton verimli toprağın ve 15 milyar ağacın katledildiğini dile getiriyor. Chaussures Asics Femme Çalışma, yoğun tarımdan kaçınılması adına çağrıda bulunuyor. Andrelton Simmons Jersey  Eğer önlem alınmaz ise gıdaya aynı zamanda verimli topraklara talep arttıkça sürmesi beklenen bu olayın, Sudan ve Çad örneklerinde bulunduğu gibi çatışma riskini artıracağı uyarısında bulunuldu. Air Max 2016 Goedkoop Çalışmaların tanıtımında konuşan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’nin yöneticisi olan Monique Barbut “Verimli topraklar kururken ve nüfus her geçen gün artarken, ülkelerin kendi içinde ve küresel çapta araziler için yarış artıyor” dedi. Colorado State Rams Jerseys “The Global Land Outlook” isimli çalışmanın bu konuda yapılmış en geniş ve kapsamlı çalışma olduğu belirtiliyor. Air Jordan 10 Uomo Çalışma; kentleşmenin, iklim değişikliğinin, erozyonun ve orman kayıplarının birbirleriyle ilişkilerini haritalarla apaçık ortaya koyuyor. BM, verimli arazilerin çölleşmesini engellemek için ulusal çapta önlemler alınmasını talep

etti.

 

Buyrun galerimize bakalım

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.