7 Nisan Dünya Sağlık Örgütü'nün Kuruluşu | Evim Güzel Evim
Evim Güzel Evim

7 Nisan Dünya Sağlık Örgütü’nün Kuruluşu

07.04.2017
231

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler‘e bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan örgüttür.
1945’te ABD’nin San Francisco kentinde toplanan Birleşmiş Milletler Konferansı,bu dönemde bütün halkların sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından önemli olduğunu kabul ederek Çin ve Brezilya’lı delegeler bir “Uluslararası Sağlık Örgütü” kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesini oy birliğiyle kabul etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi,söz konusu toplantının hazırlanması için Belçika’lı Prof.Dr. Rene Sard başkanlığında 15 kişilik bir teknik komite oluşturdu.Teknik komite kısa bir zaman dilimi içinde toplantının gündemini saptadı.Kurulacak uluslararası sağlık örgütü için Anayasa taslağını hazırladı ve alınması gereken kararları belirledi.19-22 Temmuz 1946 tarihlerinde New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda BM’e üye 51 ülkenin temsilcisi ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO),Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO),

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü anayasasını oluşturuyordu.DSÖ Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalandı.
Bu anayasa,26 üye ülke tarafından resmen kabulu ile yürürlüğe girecekti.Bu süre içinde DSÖ,işlevlerini yerine getirecek bir Ara Komisyon seçti.Bu Ara Komisyon iki yıl süreyle DSÖ’nün görevlerini yürüttü.Yugoslav Prof. Dr. Andrija Stampar başkanlığındaki Ara Komisyon tüm çalışmalarını tamamladı ve 26 üye ülkenin onayı 7 Nisan 1948’de gerçekleşti.DSÖ Anayasası’nın yürürlüğe girdiği 7 Nisan her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.