SON DAKİKA

Evim Güzel Evim

100 Milyon Adet Satılan Apple

100 Milyon Adet Satılan Apple
Bu haber 23 Haziran 2021 - 23:30 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi.

100 Milyon Adet Satılan Apple

100 Milyon Adet Satılan Apple Apple kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Şirket, uygulamalar ve giyilebilir ürünler ile sağlık ve sağlık hizmetlerini iş stratejisinin esas parçası olarak görüyor.
100 milyon adet satılan AppleApple CEO’su Tim Cook, katıldığı bir programda Apple’ın giyilebilir mamülleri ile alakalı konuşmuş, şirketin insanlığa en büyük katkısının ne bulunduğu ile alakalı soruya sıhhat hizmetleri bulunduğunu söylemiş ve sözlerine şu şekilde devam etmişti: “Apple Watch, ResearchKit ve CareKit ile insanların sıhhat kayıtlarını iPhone’larına taşıdık. Bu, insanlar amacıyla çok mühim bir şey. Demokratikleştiriyoruz.”

Apple, Mac ile şahsi bilgisayarda, sonra iPod ile müzik endüstrisinde en sonda iPhone ile aniden çok piyasası yine inşa etti. En son Apple Watch ile saat piyasasını dönüştüren Apple’ın rakiplerinden bir farkı bulunuyor. Pazarı yalnızca donanım üreterek değil yazılımını da kendi üreterek ve herkese açarak yapıyor. Bu da devasa bir ekosistem yaratıyor.
Biraz daha özele inecek olursak şirket, uygulamalar ve giyilebilir mamüller ile sıhhat ve sıhhat hizmetlerini iş stratejisinin temel bir parçası olarak görüyor. Apple Watch’ın EKG bilgilerini toplamasıyla sıhhat alanına giren şirketin ana kaynağı iPhone ve Apple Watch… Bu aygıtlar, uygulamalar yardımıyla kullanıcıların ismim adedi, kalp atış hızı, bekleme saatleri, egzersiz çeşitleri ve süreleri gibi bilgileri topluyor. Yani Apple, sıhhat alanına ilerlettiği ve ürettiği aygıtlarla değil, bu mamüller amacıyla tasarladığı uygulamalarla girmiş oldu.

Apple Health, HealthKit, CareKit

Worldwide Developers Conference 2014’teki konferansında iOS 8 ve iOS 9 amacıyla açıkladığı Apple Health (Apple Sıhhat), sıhhat uygulamasını tanıttı. Böylece kullancıların biyokimya ve fizyolojisini tıbbi ve genel spor nedenle direkt olarak izlemeye ve analiz etmeye başladı. Bu uygulamada dört ana kategori var. Bunlar arasında aktivite, uyku, farkındalık ve beslenme bulunduğunu ekleyelim.

Mart 2015’te Sıhhat kütüphanesi HealthKit’i geliştiricilere bundan sonra sıhhat kayıt API’sini üçüncü taraflara açtı. Bu, hastaların kullandığı mamüllerdeki bilgilere giriş, sıhhat kaydı bilgilerini temin etme ve sonra da seçtikleri uygulamalara veri erişimini sağladı. Böylece iPhone, tıbbi incelemeler amacıyla kuvvetli bir araca dönüşmüştü. Bir yandan da inceleme enstitüleri amacıyla ise ResearchKit’i kullanarak astım, meme kanseri, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve Parkinson üstüne uygulamalar geliştirmişti.

Bir sene sonra Apple Watch Series 1 tanıtıldı. Bu noktadan itibaren akıllı saatler bundan sonra kullanıcılar amacıyla yalnızca lüks bir ürün olmak yerine sıhhat ve fitness etkinliklerini verimli bir şekilde takip edebilecekleri bir platforma dönüştü. 2016’da Watch Series 2’ye 2016 senesinde regli döngüsünü takip edebilmek ve anormal kalp atışlarını teşhis edebilmek gibi özellikler eklendi. Aynı sene hasta bakımı üstüne yoğunlaşan açık kaynak platformu CareKit’i tanıttı. Apple COO’su Jeff Williams bununla astaların bakımında daha aktif bir rol almaları amacıyla eksprlerin ve hasta yakınlarının elini güçlendirmeyi hedeflediklerini açıklamıştı. Bu, Sage Bionetworks ve Rochester Üniversitesi, mPower ResearchKit incelemesında kullanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eylül 2017’de Apple, Apple Watch Series 3’ü tanıttı. 2017’nin dördüncü çeyreğinde Seri 3’ün pazara sürülmesinden sonra Apple, 8 milyon akıllı saat sattı. Watch Series 4 ise 2018’de pazara sürüldü. Bunun peşine elektrokardiyogram adı verdiği daha ilerlemiş bir kalp izleme teknolojisini pazara sundu. Bu, ABD Besin ve İlaç İdaresi’nden onay aldı ve tıbbi aygıt olarak kullanıldı. Bir taraftan bu gerçekte saatin bir fitness aygıtından daha çok bulunduğu algılandı.

Ardı ardına pazara tanıttığı akıllı saatlerden sonra Apple, 2019’da sıhhat konusu ile alakalı çığır açıcı üç çalışmayı duyurdu. Apple önde gelen sıhhat kurumları ile işbirliği içerisinde işitme, bayan sağlığı, hareketlilik ve kalp sağlığını incelemeye başladı. Hem de Harvard T.H. Chan Halk Sihhati Fakültesi ve Ulusal Çevre Sihhati Bilimleri Enstitüsü (NIH’s) işbirliğiyle, regl döngülerine ve jinekolojik hallere yoğunlaşan ilk uzun vadeli çalışmayı başlattı. Bu çalışmayla polikistik over belirtisi (PCOS), infertilite, osteoporoz, gebelik ve menopoza geçiş devresi gibi durumların incelenmesi ve risk değerlendirmesi amacıyla bilgi sağladı.

Pandemi şirketin gündemine girdi

Bir taraftan Apple sıhhat sektörü amacıyla sıksık vites artırmaya devam eder iken, dünyayı sarsan pandemi meydana çıktı. Devletler ve sıhhat yetkilileri Covid-19 salgınına çözüm üretmek, insanları güvenliğini sağlamak ve toplumu yine işler duruma getirmek amacıyla iş birliği yapmaya başladı. Google ve Apple da devletlerin ve sıhhat kuruluşlarının virüsün yasenemasını azaltmasına yardımcı olmak amacıyla bir araya geldi.

Hem de dünya çapında salgınını yavaşlatmak amacıyla oluşturulan etkili çalışmalara destek olmak hedefiyle Apple Harita uygulamasındaki hareket bilgilerine dair eğilimleri yayınlayan bir vasıta yayınladı. Bu hareket bilgileri mahalli yönetimlere ve sıhhat yetkililerine faydalı analizler sunuyor. Bu uygulama, vasıta ya da toplu taşıma kullanan ve yürüyen insanların yoğunluğundaki değişimleri göstererek, uygulanacak yeni politikaların temelını oluşturdu.
Pandemi devam eder iken şirket, Eylül 2020’de Watch Series 6 ve Watch SE’yi pazara sürüldü. Bu gelişmenin sonrasında Apple Watch kullanan adedi 100 milyon sınırını geçti ve 2020’de 30 milyon yeni kullanıcı daha eklendi. Bu rakamın 2015-2017 toplamına eşit bulunduğuna söyleyelim. Şirket bunun derhal sonrasında Apple Watch amacıyla imal edilen ilk fitness tecrübesi Fitness+ uygulamasını paylaştı. Uygulama, Apple Watch’un elde ettiği ölçümleri akıllı bir şekilde birleştirerek direkt olarak kullanıcıların iPhone, iPad ya da Apple TV ekranında görselleştiriyor ve türünün ilk şahsileştirilmiş antrenman tecrübesini sunuyor.

Halk sağlığıyla alakalı çalışmalara ehemmiyet veren Apple, Mart 2021’de menstrüel semptomlarla alakalı tabuları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla Kadın Sihhati Araştırması’na başladı. Harvard T.H. Chan School of Public Health içeriğinde yürütülen proje, Research uygulamasının inovatif metodolojisiyle elde ettiği verilerle yayınladığı ön inceleme güncellemesi ile bayanlara ve menstrüel semptomlarına dair bilimsel analizlere önderlik etmeye başladı. Çeşitli yaş ve ırklardaki 10 bin Amerikalı katılımcıdan elde edilen bilgileri sahibi olan güncelleme, büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon incelemelerının bayan sağlığıyla alakalı bilimsel ilerlemeleri nasıl kolaylaştıracağını ve menstrüasyonla alakalı tabuları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olma ihtimalini meydana koydu.

Apple Watch’tan ötesi Apple’ın kendi sıhhat klinikleri

Bütün bu ilerlemeler devam eder iken geride bıraktığımız zamanlarda Apple’ın sıhhat bölümündeki çalışmaları ile alakalı yeni bir haber gündeme düştü. Buna göre 2016 senesinde sıhhat teknolojileri konusu ile alakalı çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla “Casper” kod adına sahip olan yeni bir proje başlattığı gün yüzüne çıktı.
Apple’ın Casper projesi kapsamında ise 3 nokta var. Bunlar ise kendi sıhhat kliniklerini açması, sıhhat teknolojileri bölümünde daha aktif olması, Apple’ın bu kliniklerde çalışacak hekimleri ekibine katması var. Bilgilere göre Apple bu proje üstüne çalışmaya devam ettiğini söyledi. Lakin projede yer alan mühim isimlerin şirketten ayrılmasıyla işin durma noktasına yaklaştığını belirtti.
Tim Cook, şirketin insanlığa en büyük katkısının sıhhatta olacağına inanıyor olsa da Apple, odağını iyi bildiği şey olan donanıma kaydırınca proje sekteye uğradı. Bu yüzden Pandemiden evvelce şirketin 313 milyar dolara varan mümkün ek gelirle tüketici sağlığında önder olma ihtimalini ön görü eden yatırım bankası Morgan Stanley haklı çıkabilir. Fakat şirketin Samsung, Fitbit, Fossil, Garmin gibi rakiplerle karşı karşıya bulunduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Hırsızlık Yapma Emek Hırsızı