Evim Güzel Evim

İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

27.11.2018
520
İyi Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Karpuz Seçiminin Püf Noktaları

İyi bir karpuzu seçerken önce toprağa gelen kısım yani yere değen kısmının daha az olmasına dikkat ediyoruz. Bu kısım sarı ve açık bir renk alarak kendini belli eder.

Bu bölgenin az olması karpuzun iyi olduğunun ilk işaretidir. Bu bölgenin tam ters yönü yani güneş gören kısımlarda koyu yeşil olmalıdır.

Sadece göz ile kontrol ederek bu iki etkenden karpuzun kalitesini anlayabiliriz.

Vurarak tespit ettiğimiz şey ise karpuzun olgunlaşmasıdır.

Karpuz olgunlaşmış ve lezzetli bir hale gelmişse tiz sesden bas sese gelmesi gerekir.

Karpuzun sünger benzeri bir yapı olarak kabul edildiğinde olgunlaşma dönemi bu vurma yöntemi ile belli olur.

İyi karpuz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız, bu adımları birebir uygulamalısınız. Vurarak karpuz seçerken üç ayrı ses çıkmaktadır.

Bu seslerden en tiz olanı karpuzun henüz olmadığını belli eder. Daha tok olan aradaki ses karpuzun ideal olgunlukta olduğunu anlamamızı sağlar.

En kalın olan sesli karpuz ise artık halk dili ile içi geçme evresindedir ve tadını kaybetmiştir.

Karpuzu kesmeden öncede önce iyice yıkamalıyız. Toprakla temas ettiği için sağlıksız bir durum olmaması için mutlaka yıkıyoruz.

Karpuzun kök kısmı da olgunlaşmamıştır ve keserek almalıyız. Karpuzu ortadan ikiye bölerken içinde bir kırılma olması normaldir.

Bu kırılma yada çatlama hadisesi karpuzun tam yenilecek kıvamda olduğunu gösterir.

İçinin kırmızı rengi ve kokusu da karpuzun kalitesini belli eder.

Büyük marketlerden manavlara kadar tüm satıcılarda karpuzu bizim yerimize seçecek görevliler de bulunur. Bu görevlilerden yardım alabiliriz. Karpuz nasıl seçilir bilmiyorsanız büyük marketleri tercih edebilirsiniz. Büyük marketler fiş ile birlikte kötü çıkan karpuzları iade alıyor. Yeni bir karpuz ile değiştirebilir veya para iadesi alarak karpuz seçme işini sağlama alabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. aynur dedi ki:

    yeşil çizgiler ne kadar kalınsa o kadar iyi diye duydum hep, ama karpuz seçerken buna dikkat ediyor muyum derseniz unutuyorum hep 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.